Album brazylijskiego fotoreportera Sebastião Salgado "Workers: An Archaeology of the Industrial Age" który pierwotnie wydany został w 1993 roku przez Phaidon. Fotograf pokazał w nim robotników z 26 krajów, których fotografował przy ręcznie wykonywanych zajęciach, które wkrótce wyparte zostaną przez zmechanizowane rolnictwo, nowoczesne materiały i automatyzację, pozostawiając tysiące ludzi pracy.
W przedmowie do książki :Workers: An Archaeology of the Industrial Age" żona i współpracownica Salgado, Lelia Waniek Salgado, napisała w 1992 roku: "Ta książka jest hołdem dla robotników, pożegnaniem świata pracy, który powoli zanika... wizualną archeologią czasu, jaki historia określiła mianem rewolucji przemysłowej, czasu kiedy mężczyźni i kobiety pracą swych rąk stanowili centralną oś świata. Ponieważ warunki produkcji się zmieniają, zmienia się styl pracy, z czego korzyści odnosi niewielu. Rozwinięty świat produkuje tylko dla tych, którzy mogą być konsumentami - czyli dla jednej piątej ludzkości. Pozostałe cztery piąte nie mają szans stać się konsumentami, bo tak wiele swoich zasobów przekazali światu rozwiniętemu. Więc nasz świat pozostaje podzielony, pierwszy cierpi na nadmiar, trzeci na ubóstwo, a pod koniec XX wieku drugi świat, zbudowany na socjalizmie jest w ruinie".
Workers: An Archaeology of the Industrial Age
- Autor: Sebastião Salgado
- Wydawca: Phaidon
- Rok wydania: 1993
- ISBN: 9780714829319
- Ilość stron: 400
- Format: 257x333 mm
- Oprawa: twarda z obwolutą
- Język: angielski
Projekt Workers: An Archaeology of the Industrial Age był wielokrotnie pokazywany na wystawach fotograficznych na całym świecie.
Książka została wydana w 1993 roku po portugalsku Trabalho, uma arqueologia da era industrial przez wydawnictwo Caminho (ISBN: 978-9722108348). W latach późniejszych album był wydany Trabalhadores: Uma Arqueologia Da Era Industrial również po portugalsku i brazylijsku przez wydawnictwo Companhia das Letras w 1996 roku (ISBN: 978-8571645882). Wznawiony po angielsku przez wydawnictwo Apenture w 2005 roku (ISBN: 978-0893815257).
Sebastião Salgado - urodzony w 1944 roku w Aimorés, małej brazylijskiej miejscowości położonej w stanie Minas Gerais. Studiował ekonomię na Uniwersytecie w Sao Paulo, a także we Francji, gdzie doktoryzował się na Uniwersytecie w Paryżu. Początkowo pracował jako ekonomista w Brazylii i Wielkiej Brytanii, a od 1973 roku poświęcił się wyłącznie fotografii. Ceniony na całym świecie za czarno-białe cykle fotograficzne, dokumentujące problemy społeczne człowieka: migracje, adaptacje imigrantów w nowych krajach osiedlenia, skutki prowadzenia konfliktów etnicznych oraz prezentujące naturę w niedostępnych, nietkniętych przez cywilizację obszarach.W latach 1975-79 pracował w Agencji Gamma, od 1979 do 1994 był fotografem Agencji Magnum. Od 1994 roku związany jest z Amazonas Images Press Agency, która ma wyłączność na prezentowanie jego prac. Salgado jest autorem ponad 100 wystaw w najbardziej prestiżowych miejscach wystawienniczych świata, kilkudziesięciu albumów, z których największą sławę zyskały publikacje „Terra” i „Genesis”, otrzymał wiele zaszczytnych nagród i wyróżnień m.in. nagrodę na World Press Photo, nagrodę Oscara Barnacka za humanistyczne treści zawarte w jego pracach, nagrodę Fundacji Erny i Victora Hasselblad czy Nagrodę Międzynarodowego Centrum Fotografii w Nowym Jorku.
Podobne artykuły: