Tadeusz RzącaRząca Tadeusz (1868 - 1928) to jeden z najwybitniejszych fotografów polskich. Jako pierwszy w Polsce zastosował fotografię barwną. Technikę autochromu poznał podczas podróży do Francji, gdzie odwiedził fabrykę Braci Lumiere.

Tadeusz Rząca przejął zainteresowanie fotografią od swojego ojca Karola, który w latach 1863-65 był właścicielem zakładu fotograficznego. Od roku 19896 do 1902 wraz z Tadeuszem Jabłońskim prowadził zakład fotografii i reprodukcji przy ulicy Franciszkańskiej 4 w Krakowie. Był aktywnym członkiem Towarzystwa Fotografów Amatorów. W roku 1908 otrzymał II nagrodę w konkursie Towarzystwa Miłośników Historii i zabytków Krakowa.

Autochromy jako pierwsze próby barwnych przeźroczy były szczególnym punktem zainteresowań artysty. Z przekazów ustnych wiemy, że podróżował do Francji, aby w fabryce Braci Lumiere poznawać nowatorską, jak na owe czasy, technikę. Zestaw około 200 autochromów, zachowanych do dzisiaj w Muzeum Historii Fotografii, był wykorzystywany przez niego w latach 1908-1910 do projekcji i odczytów wygłaszanych w Towarzystwie Fotografów Amatorów. Część z nich została opublikowana w albumie pt. Malownicza. Polska, Ziemia Krakowska. Oglądając autochromy - ich niedoskonałe, rozbite na pojedyncze plamki kolory (zabarwione skupiska ziaren skrobi), nie sposób oprzeć się przekonaniu, że nawiązują one do panujących ówcześnie we Francji nowoczesnych tendencji w malarstwie, zwłaszcza do pointylizmu. Analogicznie - problem rozbicia koloru pojawia się również współcześnie w fotografii cyfrowej - jako tzw. szumy, spędzające sen z powiek fotografującym. {nomultithumb}

 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.