Książka "Przestrzenie fotografii. Antologia tekstów" wydana w 2005 roku przez Galerię f5 & Księgarnię fotograficzną, została przygotowana we współpracy z Fundacją Edukacji Wizualnej. Antologię zredagowali Tomasz Ferenc i Krzysztof Makowski. Postawili sobie ambitny cel - prezentację opinii i sposobów patrzenia na fotografię przez pryzmat jej miejsca w kulturze, socjologii, polityce i życiu codziennym.
Niewątpliwą cechą i zaletą tej publikacji jest zróżnicowanie autorów i tematów (wśród autorów niniejszego zbioru znaleźli się m.in. M. Michałowska, K. Olechnicki, I. Kowalczyk, T. Ferenc, I. Zjeżdżałka, M. Szymanowicz, L. Lechowicz, M. Pustoła, S. Czyżewski, J. Seppanen, J. Moucha, A. Mazur, A. P. Bator, M. Schmidt, J. Błoński, A. Cichosz, Z. Tomaszczuk, K. Kowalewicz, dzięki czemu powinna wzbudzić zainteresowanie u bardzo szerokiego grona odbiorców, zarówno wśród młodych twórców, artystów, wykładowców szkół artystycznych, teoretyków i historyków fotografii jak również socjologów, antropologów.
Choć większość tekstów odwołuje się do dorobku antropologii kultury i teorii estetyki, to nie jest to literatura hermetyczna. "Przestrzenie fotografii", jak sugerują redaktorzy w notce prasowej, ma być "źródłem wiedzy i punktem wyjścia do pogłębionej refleksji nad fotografią".
Wielkim atutem książki jest jej aktualność. Autorzy odwołują się do zjawisk, które możemy obserwować "tu i teraz". Nie trzeba znać się na teorii fotografii by wiedzieć czym jest masowa nadprodukcja zdjęć czy wszechobecność obrazu we wszystkich sferach życia. Jednak analizy przeprowadzone na konkretnych przykładach pozwalają ogarnąć te zjawiska i umiejscowić je w kulturze. Rewolucja cyfrowa przyniosła ogromne zmiany w postrzeganiu fotografii jako medium i dla części autorów jest punkt wyjścia do prowadzonych rozważań.
"Przestrzenie fotografii" podzielono na cztery bloki tematyczne, które wyraźnie zazębiają się ze sobą i jedne są punktem wyjścia do rozważań nad innymi. Poza zasygnalizowanym powyżej zagadnieniem "miejsca fotografii w kulturze masowej" są to "polityczne uwikłania fotografii" (kwestie ideologicznego i manipulacyjnego wykorzystania fotografii oraz semantyki, kodu narzucającego sposoby jej odczytywania); "socjologiczny wymiarem funkcjonowania fotografii. Sporo miejsca poświęcono też "politycznym uwikłaniom fotografii", to znaczy wykorzystania jej do popularyzowania rozmaitych ideologii czy wręcz do planowej manipulacji odbiorcami. Trzeci blok tematyczny porusza kwestie związane z socjologicznym wymiarem funkcjonowania fotografii, a w czwartej części "dominuje refleksja nad filozofią i sztuką fotografii".
Przestrzenie fotografii. Antologia tekstów
- Redakcja: Tomasz Ferenc, Krzysztof Makowski
- Wydawnictwo: Galeria f5 & Księgarnia Fotograficzna
- Rok wydania: 2005
- ISBN: 83-920765-3-2
- Typ okładki: miękka
- Liczba stron: 463
- Wymiary: 150x210 mm
- Język publikacji: polski
- Wydanie: pierwsze