Książka "Badania wizualne w działaniu. Antologia tekstów" to publikacja która wypełnia lukę w naukowych opracowaniach dotyczących metodologii badań wizualnych oraz strategii ich wykorzystywania w analizach i zmianie współczesnej rzeczywistości społeczno-kulturowej. Książka wydana w 2011 roku przez Fundację Bęc Zmiana, Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Nie jest to jedna z wielu książek o kulturze wizualnej "w ogóle", lecz zbiór tekstów, w którym przykłady konkretnych badań ilustrują, po co i w jaki sposób wykorzystywać obraz w analizach życia społecznego, zarówno jego uniwersalnych, jak i współczesnych problemów - nowych mediów, nierówności, zmiany społecznej, wiedzy, zdrowia i choroby, miasta, tożsamości. Wspólnym mianownikiem jest tu badanie społeczeństwa za pomocą tego, co wizualne, naoczne i zapośredniczone przez różnorodne technologie rejestracji i emisji obrazów.
Książka powstała jako jeden z rezultatów projektu badawczego "Niewidzialne miasto". Planując i realizując badania poświęcone rekonstrukcji wzorców kierujących oddolnymi ingerencjami mieszkańców dużych polskich miast w ich przestrzeń, musieliśmy też podjąć wątek statusu obrazu w badaniach społecznych i przy tej okazji zdaliśmy sobie sprawę z braku polskich opracowań, które można by do tego celu wykorzystać. W polskim kontekście badania wizualne są wykorzystywane od co najmniej lat 70. XX wieku (a na szerszą skalę od lat 90.) W ciągu kilku ostatnich lat liczba projektów badawczych, publikacji, konferencji, a także uniwersyteckich kursów poświęconych tej formie analiz życia społecznego wzrosła tak szybko i wyraźnie, że można wręcz mówić o modzie na visual sociology i visual anthropology. Niestety, zainteresowanie to nie zawsze idzie w parze z jakością samych badań, czego jednym z najważniejszych powodów jest wspomniany niedostatek opracowań dotyczących sposobów aplikowania obrazów do analiz życia społecznego, statusu wizualnych reprezentacji jako źródeł informacji o świecie społecznym, możliwości i ograniczeń, jakie stwarzają one dla prowadzenia socjologicznych analiz.
Publikacja zawiera teksty dotychczas niepublikowane w Polsce, między innymi:
- John Berger, Zrozumieć fotografię
- Marisol Clark Ibánez, Kadrowanie świata społecznego przy użyciu wywiadu fotograficzego
- Elizabeth Edwards, Janice Hart, Fotografie jako przedmioty
- John Grady, Obrazy reklamowe jako wskaźniki;
- Hubert Knoblauch, Performans wiedzy: wskazywanie i wiedza w prezentacjach powerpoint
- Sarah Pink, Uruchamiając etnografię wizualną
- Michael Rich, Richard Chalfen, Astma w słowach i obrazach. Narracje wizualne jako środek diagnozy, prewencji i terapii chorób przewlekłych;
- Dirk Vom Lehn, Christian Heath, Odkrywanie wystaw: wideoanaliza interakcji w muzeach i centrach nauki.
Badania wizualne w działaniu. Antologia tekstów
- Redakcja: Maciej Frąckowiak, Krzysztof Olechnicki, Marek Krajewski
- Tłumaczenie: Maja Brzozowska-Brywczyńska
- Wydawnictwo: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana
- Rok wydania: 2011
- ISBN: 978-83-624-1808-4
- Typ okładki: miękka
- Liczba stron: 550
- Wymiary: 130x190 mm
- Język publikacji: polski
- Wydanie: pierwsze
Maciej Frąckowiak - socjolog, zajmuje sie obrazem, próbuje go traktować jako narzędzie i pretekst do badań oraz zmiany relacji społecznych. Autor wystaw, wystąpień i tekstów z tej dziedziny, publikowanych m.in. w "Kulturze i Społeczeństwie", "Przeglądzie Socjologii Jakościowej" oraz "Studiach Socjologicznych". W Instytucie Socjologii UAM pracuje nad doktoratem poświęconym współczesnym strategiom interwencji socjologicznej. Uczestnik i współkoordynator projektów Niewidzialne miasto, Kwestionariusz Kultury Wizualnej, a ostatnio Kolaboratorium. Popularyzator współdziałania w kulturze. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacji Rodziny Kulczyków.