Książka "Procesy sedymentacje topografie O polskim dokumencie fotograficznym" pod redakcją Marianni Michałowskiej i Macieja Szymanowicza w której przedstawiono możliwie szeroki kontekst interpretacyjny dla współczesnej fotografii topograficznej. Publikacja dostarcza wiedzy o historycznych sposobach kształtowania się takich pojęć jak fotografia topograficzna, fotografia ojczysta czy nowy dokument. Książka została wydana w 2021 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN.
Wartość publikacji nie wynika tylko z podjętego tematu, który - jak dotąd - nie został wyczerpująco omówiony w literaturze przedmiotu, lecz także poprzez prezentację nowych, z tej okazji pozyskanych źródeł. Wielu różnych autorów, którzy z wielu odmiennych perspektyw prezentują różne opinie; całościowo tworzy się szeroki obraz ukazujący stopień komplikacji przedstawianej tematyki ujawnianej różnorodnością i rozbieżnością elementów tworzonej przez zestaw esejów struktury odzwierciedlającej złożoność zjawiska.
prof. dr hab. Stefan Czyżewski
Książka Procesy, sedymentacje, topografie należy do nielicznych prac poświęconych współczesnej dokumentalnej fotografii polskiej. Na dodatek, dominują wśród nich ujęcia syntetyczne (…) lub (…) analityczne, skupione na wybranych dziełach i autorach, niekoniecznie problematyzujące badania i praktyki w tym obszarze. W tej mierze książka ta jest ważnym głosem w dyskusji o fotografii, a jej skupienie na topografii jest jej dodatkowym walorem. Jest to (…) świetny punkt wyjścia do namysłu nad fotograficznym dokumentowaniem krajobrazu jako formą wypowiedzi estetycznej, ale też badania społecznego i analizy krytycznej. Wartą podkreślenia zaletą pracy jest też włączenie w dyskusję przedstawicieli różnych dyscyplin, a także praktyków - co w układzie książki podkreśla stopniowe przechodzenie od złożonych ujęć dyskursywnych i syntetycznych do analizy dzieł oraz do praktyk artystycznych (…).
dr hab. Iwona Kurz, prof. UW
Procesy sedymentacje topografie O polskim dokumencie fotograficznym
- Redakcja: Marianna Michałowska, Maciej Szymanowicz
- Projekt okładki i stron tytułowych: Przemysław Spiechowski
- Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 978-83-012-1700-6
- Ilość stron: 254
- Wymiary: 170x245mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Marianna Michałowska - urodzona w Gdańsku w 1970 roku adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwentka UAM oraz Studium Fotografii Profesjonalnej ASP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Doktorat w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. Habilitacja na Wydziale Nauk Społecznych UAM. Prowadzi badania nad sferą wizualną współczesnej kultury artystycznej (fotografia, studia miejskie). W tekstach krytycznych zajmuje się problematyką medialną. Autorka realizacji wykorzystujących fotografię i kuratorka wystaw. Publikuje w czasopismach naukowych i magazynach artystycznych. Jest autorką książek: "Niepewność przedstawienia. Od kamery obskury do współczesnej fotografii" (Rabid, Kraków 2004), "Obraz utajony. Szkice o fotografii i pamięci" (Galeria i księgarnia f5, Kraków 2007), "Foto-teksty. Związki fotografii z narracją" (Wydawnictwo Naukowe UAM, Galeria Miejska "Arsenał" w Poznaniu 2012).
Maciej Szymanowicz historyk sztuki specjalizujący się w historii fotografii. Od 2018 roku jest prezesem Naukowego Towarzystwa Fotografii z siedzibą w Poznaniu. Współpracował z wieloma instytucjami w kraju i za granicą. Publikował swoje teksty w licznych książkach i czasopismach. Obecnie koncentruje swoją uwagę na historii teorii fotografii w związku z udziałem w grancie pt. „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839–1989” oraz na badaniach dotyczących polskiej fotografii reklamowej w XX wieku.