Album fotografii "Polanica Zdrój w obiektywie Alojzego Milki" prezentuje dorobek artystyczny Alojzego Milki, który regularnie przemierzał Ziemię Kłodzką i uwieczniał na zdjęciach krajobrazy, zabytki, dokumentował zachodzące przemiany w Polanicy Zdrój i okolicy.
Fotografia była nie tylko zawodem Alojzego, ale głównie, jego pasją i sposobem na odbieranie świata zewnętrznego. Do ostatnich dni swego życia dokumentował wydarzenia i zmiany zachodzące w Polanicy-Zdroju, na Ziemi Kłodzkiej i Dolnym Śląsku - miejsca, gdzie poczucie europejskości utwierdzić można w sobie szczególnie mocno. Przez wieki tereny te przechodziły we władanie Polski, Czech, Niemiec, nawarstwiały się tradycje, przenikały kultury, przybywało zabytków i historycznych budowli. To właśnie stało się inspiracją do najsilniejszego i najbardziej trwałego w życiu Alojzego nurtu zainteresowania. Gdziekolwiek był, uwieczniał na kliszy te miejsca i obiekty. Do większości z nich wracał wielokrotnie na przestrzeni lat, inne fotografowało różnych porach roku, a niektóre dokumentował niemal z dnia na dzień, rejestrując zachodzące zmiany. (...)
Dariusz Mika
Na XXIV Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w 2015 roku album „Polanica-Zdrój w obiektywie Alojzego Milki” otrzymał wyróżnienie specjalne Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Polanica Zdrój w obiektywie Alojzego Milki
- Fotografie: Alojzy Milka
- Koncepcja, tekst: Dariusz Mika
- Opracowanie: Zbigniew Franczukowski
- Projekt graficzny: Marzena Zawal
- Wydawca: Press Forum
- ISBN: 978-83-64338-08-3
- Rok wydania: 2014
- Ilość stron: 158
- Wymiary: 300x207mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Alojzy Milka (1928-1987) był synem kolejarza z Rybnika, uczestnika wszystkich Powstań Śląskich. Podążając za ojcem, uczestniczącym po drugiej wojnie światowej w organizacji węzła kolejowego w Kłodzku, wraz z bratem Józefem przyjechał do Polanicy-Zdroju. Tutaj wspólnie założyli i prowadzili zakład fotograficzny. Jednocześnie rozpoczęła się fascynacja Alojzego Ziemią Kłodzką. Alojzy wrósł w polanickie uzdrowisko i pozostał mu wierny do końca swego życia. Piękno Ziemi Kłodzkiej stało się jego pasją, a wręcz powołaniem do dokumentowania otoczenia i zachodzących w nim zmian.