Paweł Pierściński - Pejzaż świętokrzyski / The Landscape of Holy Cross Region - album fotografii Norpol 2005

Album "Pejzaż świętokrzyski" którego autorem jest Paweł Pierściński, przedstawia na fotografii bogactwo krajobrazowe regionu świętokrzyskiego, jego liczne zabytki architektury, kościoły, pamiątki historii oraz miejsca dawnego przemysłu. Album został wydany w 2005 roku przez wydawnictwo Norpol.

W bogatym dorobku fotograficznym Pawła Pierścińskiego rodzinna ziemia świętokrzyska zajmuje miejsce szczególne. Nie ma chyba drugiego fotografika, który tak jak on zjeździłby wszystkie jej drogi, dotarł w każdy zakątek, który tak mistrzowsko oddałby zmienne barwy jej nieba, cienistość lasów, odmiany godzin i pór roku. Powstało w ten sposób imponujące archiwum zdjęciowe, którego obfitość i uroda może przyprawić o zawrót głowy tego, kto spróbuje wybrać z owego bogactwa cząstkę, by zaprezentować ją szerszej publiczności. Co wybrać, jeśli nie można pokazać wszystkiego, z czego zrezygnować?

Dzieląc się tymi redaktorskimi rozterkami nie liczymy na współczucie. Próbujemy raczej usprawiedliwić się w obliczu niedosytu, jaki odczuć może odbiorca nie znajdując na kartach albumu wszystkiego, co znaleźć się spodziewał.

Województwo świętokrzyskie, które staraliśmy się tu sportretować, cechuje wielka różnorodność budowy geologicznej, rzeźby terenu i form krajobrazu. Tę właśnie różnorodność staraliśmy się uchwycić. Naszą wędrówkę zaczynamy od Kielc, stolicy województwa, położonej w centrum regionu, w otoczeniu Gór Świętokrzyskich. Na kolejnych stronach znalazły się zatem Góry Świętokrzyskie, z ich łagodnymi wzniesieniami, gołoborzami, bujną roślinnością Puszczy Jodłowej. Oglądamy dolinę Kamiennej i dolinę Wisły, Ponidzie z rozlaną szeroko wstęgą Nidy i malowniczą ziemię włoszczowską.

Bogata w zasoby naturalne ziemia świętokrzyska od prawieków przyciągała ludzi. Najstarsze ślady człowieka, odkryte w jaskini Raj, pochodzą sprzed 50 tysięcy lat. Około 5 tysięcy lat temu w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego powstała unikalna w skali światowej kopalnia, w której człowiek neolityczny wydobywał krzemień. W pierwszych wiekach naszej ery w sercu Łysogór działało wielkie zagłębie metalurgiczne. Z miejscowych rud darniowych wytapiano tu w prymitywnych piecach hutniczych - dymarkach znaczne, ilości żelaza, które docierało aż do Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu kwitło górnictwo kruszcowe. Eksploatowano też - zwłaszcza od czasów renesansu - kamień budowlany, ceniony w całej Polsce, a Pińczów i Chęciny stały się znaczącymi ośrodkami kamieniarskimi. Do dziś przemysł budowlany należy do najważniejszych gałęzi gospodarki regionu. (...)

Marzena Kwietniewska-Talarczyk

Pejzaż świętokrzyski / The Landscape of Holy Cross Region

  • Fotografia: Paweł Pierściński
  • Tekst, redakcja: Marzena Kwietniewska-Talarczyk
  • Opracowanie graficzne: Dariusz Strączek
  • Wydawca: Norpol
  • Rok wydania: 2005
  • ISBN: 83-912355-1-3
  • Ilość stron: 136
  • Wymiary: 245x332mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Paweł Pierściński (1938-2017) - fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny, regionalista, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej, redaktor i współautor między innymi almanachów fotograficznych: "Mistrzowie Polskiego Pejzażu" (2000) oraz "Kielecka Szkoła Krajobrazu" (2002). Twórca kierunku artystycznego pod nazwą Kielecka Szkoła Krajobrazu. Fotografował od 1952 roku, debiut wystawienniczy - 1955. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1964), Członkiem Honorowym ZPAF (od 1982), Honorowym Prezesem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w Kielcach (od 1985), członkiem honorowym wielu stowarzyszeń fotograficznych w Polsce. Był autorem ponad 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach w kraju i za granicą, otrzymał liczne medale, nagrody i dyplomy. Fotografie artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych. Za twórczość fotograficzną oraz za społeczną działalność organizacyjną Paweł Pierściński otrzymał liczne odznaczenia państwowe, m.in. : Krzyż Oficerski oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, srebrną odznakę "Gloria Artis" oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) w Genewie. Największy zbiór fotografii Pawła Pierścińskiego, z których większość przekazał w darze, znajduje się w kolekcji fotografii Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach - jego rodzinnym mieście. Zmarł 22 maja 2017 r. w Kielcach. 12 stycznia 2018 r. miasto Kielce uhonorowało Artystę, odsłaniając Jego popiersie z brązu w Alei Sław XX wieku na Skwerze Szarych Szeregów.

Podobne artykuły:

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.