Album "Pejzaż świętokrzyski" którego autorem jest Paweł Pierściński, przedstawia na fotografii bogactwo krajobrazowe regionu świętokrzyskiego, jego liczne zabytki architektury, kościoły, pamiątki historii oraz miejsca dawnego przemysłu. Album został wydany w 2005 roku przez wydawnictwo Norpol.
W bogatym dorobku fotograficznym Pawła Pierścińskiego rodzinna ziemia świętokrzyska zajmuje miejsce szczególne. Nie ma chyba drugiego fotografika, który tak jak on zjeździłby wszystkie jej drogi, dotarł w każdy zakątek, który tak mistrzowsko oddałby zmienne barwy jej nieba, cienistość lasów, odmiany godzin i pór roku. Powstało w ten sposób imponujące archiwum zdjęciowe, którego obfitość i uroda może przyprawić o zawrót głowy tego, kto spróbuje wybrać z owego bogactwa cząstkę, by zaprezentować ją szerszej publiczności. Co wybrać, jeśli nie można pokazać wszystkiego, z czego zrezygnować?
Dzieląc się tymi redaktorskimi rozterkami nie liczymy na współczucie. Próbujemy raczej usprawiedliwić się w obliczu niedosytu, jaki odczuć może odbiorca nie znajdując na kartach albumu wszystkiego, co znaleźć się spodziewał.
Województwo świętokrzyskie, które staraliśmy się tu sportretować, cechuje wielka różnorodność budowy geologicznej, rzeźby terenu i form krajobrazu. Tę właśnie różnorodność staraliśmy się uchwycić. Naszą wędrówkę zaczynamy od Kielc, stolicy województwa, położonej w centrum regionu, w otoczeniu Gór Świętokrzyskich. Na kolejnych stronach znalazły się zatem Góry Świętokrzyskie, z ich łagodnymi wzniesieniami, gołoborzami, bujną roślinnością Puszczy Jodłowej. Oglądamy dolinę Kamiennej i dolinę Wisły, Ponidzie z rozlaną szeroko wstęgą Nidy i malowniczą ziemię włoszczowską.
Bogata w zasoby naturalne ziemia świętokrzyska od prawieków przyciągała ludzi. Najstarsze ślady człowieka, odkryte w jaskini Raj, pochodzą sprzed 50 tysięcy lat. Około 5 tysięcy lat temu w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego powstała unikalna w skali światowej kopalnia, w której człowiek neolityczny wydobywał krzemień. W pierwszych wiekach naszej ery w sercu Łysogór działało wielkie zagłębie metalurgiczne. Z miejscowych rud darniowych wytapiano tu w prymitywnych piecach hutniczych - dymarkach znaczne, ilości żelaza, które docierało aż do Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu kwitło górnictwo kruszcowe. Eksploatowano też - zwłaszcza od czasów renesansu - kamień budowlany, ceniony w całej Polsce, a Pińczów i Chęciny stały się znaczącymi ośrodkami kamieniarskimi. Do dziś przemysł budowlany należy do najważniejszych gałęzi gospodarki regionu. (...)
Marzena Kwietniewska-Talarczyk
Pejzaż świętokrzyski / The Landscape of Holy Cross Region
- Fotografia: Paweł Pierściński
- Tekst, redakcja: Marzena Kwietniewska-Talarczyk
- Opracowanie graficzne: Dariusz Strączek
- Wydawca: Norpol
- Rok wydania: 2005
- ISBN: 83-912355-1-3
- Ilość stron: 136
- Wymiary: 245x332mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Paweł Pierściński (1938-2017) - fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny, regionalista, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej, redaktor i współautor między innymi almanachów fotograficznych: "Mistrzowie Polskiego Pejzażu" (2000) oraz "Kielecka Szkoła Krajobrazu" (2002). Twórca kierunku artystycznego pod nazwą Kielecka Szkoła Krajobrazu. Fotografował od 1952 roku, debiut wystawienniczy - 1955. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1964), Członkiem Honorowym ZPAF (od 1982), Honorowym Prezesem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w Kielcach (od 1985), członkiem honorowym wielu stowarzyszeń fotograficznych w Polsce. Był autorem ponad 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach w kraju i za granicą, otrzymał liczne medale, nagrody i dyplomy. Fotografie artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych. Za twórczość fotograficzną oraz za społeczną działalność organizacyjną Paweł Pierściński otrzymał liczne odznaczenia państwowe, m.in. : Krzyż Oficerski oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, srebrną odznakę "Gloria Artis" oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) w Genewie. Największy zbiór fotografii Pawła Pierścińskiego, z których większość przekazał w darze, znajduje się w kolekcji fotografii Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach - jego rodzinnym mieście. Zmarł 22 maja 2017 r. w Kielcach. 12 stycznia 2018 r. miasto Kielce uhonorowało Artystę, odsłaniając Jego popiersie z brązu w Alei Sław XX wieku na Skwerze Szarych Szeregów.
Podobne artykuły: