Książka "(Od)stawanie się fotografii" pod redakcją Larsa Willumeita, łączy i rozszerza wiele podstawowych wątków prezentowanych podczas 14. edycji festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie, poddając je wnikliwej refleksji. Jest to zbiór esejów i wkładek wizualnych, a także "antysłownik terminów" z zakresu fotografii i kultury wizualnej. Książka została wydana w 2016 roku, przez Fundację Sztuk Wizualnych.
Autorami tekstów są naukowcy, kuratorzy i praktycy fotografii z różnych krajów, a wszystkie teksty powstały na zamówienie lub są publikowane po raz pierwszy.
Wydawnictwo ma służyć udostępnieniu jak największej liczbie zainteresowanych możliwie najbogatszego wyboru najnowszych rewizji wielopłaszczyznowej natury złożonego zjawiska, jakim jest fotografia. Historyczne i teoretyczne spory dotyczące różnych instytucji fotograficznych zostały w tej publikacji połączone z trzema zestawami wkładek, które łącznie pokazują działania dziewięciu różnych twórców, prezentując szeroki zakres praktyk artystycznych i strategii badawczych obejmujących „stawanie się” i „odstawanie” fotografii oraz jej dyskursywny i wystawienniczy kompleks zarówno w obrazach, jak i słowach.
Instytucje uniwersytetu i muzeum - główne miejsca nauczania i praktyki, produkcji wiedzy i teorii, ale także jej utrwalania i tworzenia kanonów – są tematem tekstu Johna Tagga i Duncana Forbesa. Esej Annekathrin Kohout, będąc uzupełnieniem tych instytucjonalnych kontekstów, skupia się na domenie cyfrowej jako medium, w którym dokonuje się analizy porządku obrazów. Federica Chiocchetti i Lisa Stein w "antysłowniku" proponują 69 modnych terminów, którymi karmią się aktualne dyskursy o fotografii i zagadnieniach kultury wizualnej. Adam Mazur, przywołując polskie realia, przygląda się najnowszym zjawiskom w praktykach artystycznych i instytucjonalnych. Wreszcie Iris Sikking śledzi rozwój medialnych i wizualnych form narracyjnych, tworząc wstępną typologię tych rodzących się gatunków dziennikarstwa i sztuki.
(Od)stawanie się fotografii. O rekonfiguracji i nowym porządku tego, co fotograficzne, i jego instytucji
- Koncepcja i wybór tekstów: Lars Willumeit
- Projekt graficzny: Pilar Rojo
- Tłumaczenia z języka angielskiego: Tomasz Macios, Anna Sak, Dariusz Żukowski
- DTP: Andrzej Karlik
- Wydawca: Fundacja Sztuk Wizualnych
- Rok wydania: 2066
- ISBN: 978-83-62978-31-1
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 196
- Wymiary: 161x235mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze