W związku z tym że w tym roku mija 80 rocznica wybuchu II wojny światowej, Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza 29 sierpnia 2019 roku 17.00 na wernisaż oraz wystawę fotografii, na której będzie można zobaczyć początki okupacji i zmiany, jakie wówczas nastąpiły w Oświęcimiu. Ekspozycja będzie dostępna do 2 lutego 2020 roku. Wstęp wolny.
Wystawa to portret miasta, którego nazwę pośpiesznie wymazano, nadając mu nową: "Auschwitz". Prócz tego będzie rónież można zapoznać się z zarysem historii kilku formacji zbrojnych, związanych z miastem, ze szczególnym uwzględnieniem II batalionu 73 pułku piechoty, który stacjonował w przedwojennych koszarach oświęcimskich.
Podczas otwarcia zobaczymy replikę tankietki TKS. Takie pojazdy były wykorzystywane przez polskie oddziały pancerne we wrześniu 1939 r. Początkowo istniało ich ok. 300, do dnia dzisiejszego zachowało się ich łącznie 7 (w tym oryginały i wierne repliki). Tankietki TKS w pierwszych dniach września znajdowały się także na pokładzie pociągu pancernego „Groźny”, który został przydzielony do Grupy Operacyjnej „Śląsk” przy Armii „Kraków” z zadaniem obrony Górnego Śląska. Stacjonował on na linii Oświęcim-Tychy.
Dodatkowo otwarciu wystawy będzie towarzyszyć Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 73 pułk piechoty, które przedstawi umundurowanie i wyposażenie tej formacji.
Ekspozycja będzie prezentowana w Muzeum Zamek w Oświęcimiu do dnia 2 lutego 2020 r., ponadto w czasie trwania wystawy zaplanowano cykl wykładów, szerzej poruszających temat wybuchu II wojny światowej.
Nikt nie wierzył, a jednak wojna
Miejsce wystawy:
Muzeum Zamek w Oświęcimiu
:
Oświęcim
Adres:
Zamkowa 1