Książka "Mieczysław Berman" została wydana w 1990 roku, przy okazji wystawy Mieczysława Bermana, która odbyła się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Prezentowała prace artysty, w tym fotomontaże, okładki i obwoluty, układy graficzne książek i czasopism, plakaty oraz druki ulotne.
Wystawa niniejsza, przygotowana piętnaście lat po śmierci Mieczysława Bermana, ma przypomnieć artystę i przedstawić nowe aspekty jego twórczości, zwłaszcza w ostatnim, najmniej znanym publiczności okresie, kiedy, po latach szerokiego rozpowszechniania przez publikacje w czasopismach i wystawy, pozostawała ona na uboczu polskiego życia artystycznego.
Twórczość ta, uwikłana we współczesną historię i politykę, jest obrazem rzeczywistości tamtych lat. Niezupełnie jednak należy do minionej już epoki, zawiera wartości ważne i dziś, postawa zaś tego twórcy jest w pewnym stopniu typowa, lecz i niepospolita zarazem. Pierwsze dojrzałe kroki jako artysta związał bowiem Berman ze środowiskiem lewicowym i z ruchem komunistycznym; nie uniknął represji, najpierw ze strony przeciwników politycznych, a później i współwyznawców ideologii; mimo to, jak wielu przedwojennych komunistów, pozostał wierny swoim przekonaniom, dopiero koniec lat sześćdziesiątych przyniósł znamienne przeobrażenie widzenia świata, dostrzegalne w jego twórczości.
Zafascynowany konstruowaniem fotomontaży niemal od chwili poznania tej techniki i jej możliwości, przetrwał wszystkie, jak mawiał, mody, i kiedy prawie wszyscy wokół zmieniali z dnia na dzień swoje programy artystyczne - on zmienił się niewiele. Konsekwentny w poczynaniach stawał się jakby historią fotomontażu, ale te zmiany, jakie zachodziły w jego pracach, były w istocie głębokie. Z biegiem lat rosła jego pasja gromadzenia wiedzy o sztuce awangardy dwudziestolecia międzywojennego i o fotomontażu, gromadzenia wszystkiego, co mogłoby być pomocne w jego pracy - twórcy i krytyka sztuki. (...)
Krystyna Bartnik
Mieczysław Berman
- Opracowanie katalogu: Krystyna Bartnik
- Teksty: Mariusz Hermansdorfer, Krystyna Bartnik
- Opracowanie graficzne: Tadeusz Fyda
- Wydawca: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
- Rok wydania: 1990
- Ilość stron: 152
- Wymiary: 210x222mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Mieczysław Berman (1903-1975) Polski grafik, światowej rangi klasyk europejskiego fotomontażu, przez zachodnich kolekcjonerów fotografii artystycznej i eksperymentalnej wymieniany obok twórców tej klasy, jak László Moholy-Nagy, Ansel Adams, Dorothea Lange, John Heartfield, a także artystów radzieckiego konstruktywizmu i polskiej przedwojennej awangardy. Kształcił się w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych w Warszawie. Wystawy artysty prezentowano galeriach m.in. w Warszawie, Poznaniu, Pradze, Berlinie, Dreźnie, Zurychu, Innsbrucku, Klagenfurcie, Mediolanie, Chicago, Muzeum Sztuki w Łodzi, White Chapel Gallery w Londynie, Centre Georges Pompidou w Paryżu. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku (Kolekcja Ford Motor Company, obok prac Mana Ray'a, Ansela Adamsa, Aleksandra Rodczenki, Alfreda Stieglitz czy Dorothei Lange) oraz w najlepszych kolekcjach prywatnych.