Książka fotograficzna "Fotojama" prezentuje 50-letni dorobek pracy twórczej, profesora Waldemara Jamy. Prace zamieszczone w albumie, postały w latach 1968-2018.
Odwieczna i niezmienna opozycja natura - kultura widoczna jest w fotografiach Jamy, w których materia zakłócona zostaje przez wytwory człowieka. Ukazuje on w ten sposób uwikłanie jednostek w kulturę, pewnego rodzaju homogenizację współczesnego świata, a tym samym tęsknotę za pierwocinami naszej egzystencji. Dziura, pustka, wolna przestrzeń, negatywy to te symboliczne obszary, które są tożsame z ludzką potrzebą powrotu do macierzy. Fotografie Waldemara Jamy mówiące tak wiele o nas samych - o naszej kondycji, mijającym czasie i jego wpływie na nasze życie, anonimowości, tradycji i kulturze uświadamiają odbiorcy istnienie problemu z doświadczaniem właśnie tożsamości - osobistej i społecznej. (...)
Małgorzata Dusza
W książce znalazły się fotografie z cykli: Muza Fotografii, Głowy, Łemkowyna, Bellmeriada, Ambalaże, Adieu Analog, Manele, Mam gdzieś wieżę Babel oraz Polskie / Śląskie / Chartres.
Fotojama
- Fotografie: Waldemar Jama
- Tekst: Małgorzata Dusza
- Projekt i skład katalogu: Paweł Dusza
- Tłumaczenia: Zofia Skórka
- Wydawca: Ewa i Jerzy Chrapka / Galeria Sztuki Wysoka
- Rok wydania: 2019
- ISBN: 978-83-7593-386-4
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 91
- Wymiary: 222x220mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Waldemar Jama (ur.1942 r.) Profesor sztuk plastycznych, w 1997 roku ukończył ASP w Poznaniu gdzie uzyskał dyplom z fotografii. Uprawia fotografię inscenizacyjną i dokument. W latach 60. był zrzeszony w Katowickim Towarzystwie Fotograficznym. Od 1973 roku jest członkiem ZPAF. Od dziesięciu lat pełni funkcję członka Rady Artystycznej ZPAF. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Wieloletni wykładowca fotografii na Akademiach Sztuk Pięknych w Katowicach i Gdańsku. Ważniejsze nagrody to Grand Prix MKiS na V Salonie Portretu Artystycznego - Gdańsk 1974 i X Biennale Krajobrazu Polskiego - Kielce 1987 r. Autor wielu znaczących wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymał medal im. Jana Bułhaka za wybitne osiągnięcia twórcze w fotografii w 1997 roku. Rzeczoznawca fotografii przy Ministerstwie Kultury i Sztuki z wieloletnim stażem. W 1981 i 1998 roku otrzymał stypendia artystyczne MkiS oraz w 2009 roku srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Prace artysty znajdują się w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Historii Katowic, Stadtmuseum Esslingen, Musée de l'Elysée w Lozannie oraz zbiorach prywatnych.