Zeszyt z serii wydawniczej "Fotografowie Wielkopolski" pt. "Myślenie fotografią / inne miasta" to rozmowa Krzysztofa Szymoniaka z Marianną Michałowską która prowadzi badania nad sferą wizualną współczesnej kultury artystycznej, zajmując się fotografią i studiami miejskimi. Książka wydana w 2015 roku przez WBPiCAK w Poznaniu.
Do chwili obecnej ukazały się 24 zeszyty z interesującymi przedstawicielami świata fotograficznego, których aktywność często jest nieznana, bądź znana, ale tylko w ograniczonym zakresie. W roli rozmówców wystąpili m.in.: Paweł Kosicki, Piotr Chojnacki, Mariusz Forecki, Stefan Wojnecki, Wojciech Beszterda, Maciej Mańkowski, Waldemar Śliwczyński, Henryk Król. Publikacje mają w przystępnej formie udostępnić szerszej publiczności ich dorobek, pozwolić poznać ich myśl teoretyczną, a poza tym stanowić przyczynek do dalszych badań nad rozwojem ruchu fotograficznego w Wielkopolsce.
Myślenie fotografią / inne miasta
- Koordynator projektu: Władysław Nielipiński
- Redakcja: Ewa Oleszek
- Tłumaczenie tekstów: kamila Michalak
- Wydawnictwo: WBPiCAK w Poznaniu
- Rok wydania: 2015
- ISBN: 978-83-64504-52-5
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 86
- Wymiary: 208x206mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Marianna Michałowska - urodzona w Gdańsku w 1970 roku. Adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwentka UAM oraz Studium Fotografii Profesjonalnej ASP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Doktorat w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. Habilitacja na Wydziale Nauk Społecznych UAM. Prowadzi badania nad sferą wizualną współczesnej kultury artystycznej (fotografia, studia miejskie). W tekstach krytycznych zajmuje się problematyką medialną. Autorka realizacji wykorzystujących fotografię i kuratorka wystaw. Publikuje w czasopismach naukowych i magazynach artystycznych. Jest autorką książek: "Niepewność przedstawienia. Od kamery obskury do współczesnej fotografii" (Rabid, Kraków 2004), "Obraz utajony. Szkice o fotografii i pamięci" (Galeria i księgarnia f5, Kraków 2007), "Foto-teksty. Związki fotografii z narracją" (Wydawnictwo Naukowe UAM, Galeria Miejska "Arsenał" w Poznaniu 2012).
Krzysztof Szymoniak - fotografujący dziennikarz, nauczyciel akademicki i poeta. Urodził się w 1953 roku w Kępnie. Od roku 1969 mieszka w Gnieźnie. Od połowy lat 80. zawodowo związany z Poznaniem. Był ostatnim sekretarzem redakcji poznańskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Nurt” (1986-1989) oraz założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym ogólnopolskiego dwutygodnika literackiego „Nowy Nurt” (1994-1995). Laureat poznańskiego Medalu Młodej Sztuki z roku 1988 za reportaże literackie. Absolwent filologii polskiej UAM. Poeta, prozaik, fotografujący dziennikarz i krytyk literacki. Od roku 2000 – wykładowca akademicki. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP). Opublikował liczne zbiory wierszy, a w 2005 r. ukazała się jego pierwsza książka prozatorska pt. „Epizody”. W 2009 roku podjął współpracę z WBPiCAK w Poznaniu jako twórca serii wydawniczej Fotografowie Wielkopolski W roku 2012 ukazał się pierwszy tom jego esejów pt. Fotografioły. Okołofotograficzne ćwiczenia umysłowe. Tom drugi – Fotografioły 2. - ukazał się wiosną 2013 roku. A tom trzeci - w 2015 r. Autor kilku indywidualnych wystaw fotograficznych oraz uczestnik kilku wystaw zbiorowych.