Książka "Odwaga patrzenia. Eseje o fotografii" zredagowana przez Tomasza Ferenca to zbior tekstów poświęconych odwadze patrzenia pisanych z zupełnie różnych perspektyw. Książka została wydana w 2006 roku przez Galerię f5.
Wśród autorów znaleźli się bowiem zarówno artyści, jak i krytycy, kuratorzy czy pedagodzy np. Bogdan Konopka, Adam Mazur, Zbigniew Tomaszczuk, Tomas Pośpiech, Dorota Barłowsk, Agnieszka Jarmułka i inni.
"Odwaga patrzenia wydaje się być sprawą fundamentalną, bo od spojrzenia wszystko się zaczyna. To jak patrzymy przenosi się na to jak żyjemy, na co się godzimy, czego nie akceptujemy. Spojrzenie prowadzi nas do widzenia, do zauważania zjawisk, a to z kolei może stać się wstępem rozumienia. Fotografia często służy poskramianiu i usypianiu zmysłu obserwacji, odsyła nas w świat fantazji, iluzji i fałszu, ale bywa także narzędziem zmiany, kształci umiejętność dostrzegania problemów i myślenia krytycznego, może stać się impulsem do działania. Czasami musimy podjąć ryzyko otwarcia oczu bez względu na koszty. O tym i o wielu innych zagadnieniach piszą autorzy antologii".
Tomasz Ferenc
Spis treści
- Tomasz Ferenc "Patrzeć, widzieć, rozumieć..."
- Józef Robakowski "Moje multimedialne peregrynacje..."
- Iza Frankiewicz "Ryzykowna sztuka mistyfikacji"
- Joanna Podolska "Fotografowie getta. Z leicą pod płaszczem"
- Agnieszka Pater "Powstanie Warszawskie: ludzie i miejsca w pamięci dzisiejszej fotografii"
- Adam Mazur "Siła spojrzenia nowych dokumentalistów"
- Tomas Pośpiech "Jindrich Streit - Błotnista pastorałka"
- Beata Łyżwa "Spojrzeć z bliska"
- Haari Laakso "Bohaterowie obrazu, obrazy bohaterów"
- Agnieszka Jarmułka "Ciemność widzę, ciemność!"
- Krzysztof Olechnicki "Fotoblog: pamiętnik z opcją przekazu"
- Bogdan Konopka "Wspomnienia zatrwożonej duszy"
- Lucia Lendelova "Miro Svolik. Kwiaty rozkoszy. Podróż kolibra"
- Zbigniew Tomaszczuk "O braku odwagi patrzenia na niektóre fotografie"
- Dorota Barłowska "Sebastian fotografuje mimo wszystko"
- Noty o autorach
Odwaga patrzenia. Eseje o fotografii
- Redakcja: Tomasz Ferenc
- Wydawnictwo: Galeria f5 & Księgarnia Fotograficzna
- Rok wydania: 2006
- ISBN: 83-920765-6-7
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 200
- Wymiary: 145x205mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Tomasz Ferenc - socjolog, pracownik Katedry Socjologii Sztuki i Edukacji na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jego główne obszary zainteresowań to socjologia sztuki, antropologia wizualna oraz socjologia procesów migracyjnych. Najważniejsze publikacje książkowe: Artysta jako Obcy. Socjologiczne studium polskich artystów na emigracji (2012), Architektura Przymusu. Interdyscyplinarne studia nad dyscyplinującymi funkcjami architektury (współred. M. Domański, 2013), Pomniki wojenne. Formy, miejsca, pamięć (współred. M. Domański, 2015), Artystajakoobcy. Fotografie (2014), Dennis biographical story of an American (2014). Redaktor wielu zbiorów tekstów poświęconych fotografii, w tym ostatnio wydanej książki Fotografia i szaleństwo (2017).