Marek Szyryk - Ćwiczenia z patrzenia. Potłuczone lustro. Pod nogami mam dziewiętnaście rzek - książka Wydawnictwo PWSFTviT 2022

Książka "Ćwiczenia z patrzenia" której autorem jest Marek Szyryk, zawiera eseje o fotografii pt. "Potłuczone lustro", oraz część literacką "Pod nogami mam 19 rzek" - całość została zilustrowana autorskimi zdjęciami. Książka została wydana w 2022 roku, przez wydawnictwo PWSFTviT.

Fotografia określana jest czasem mianem zwierciadła, które obiektywnie i w naturalny sposób potrafi odzwierciedlić rzeczywistość. Ta zdolność leży głęboko w naturze medium i wydaje się, że z tej przyczyny tak bardzo zależało ludziom na możliwości utrwalania obrazów. Fotografia bywa lustrem, jak napisał Baudelaire, przy każdym poruszeniu odsłaniającym wielorakie kształty życia i zmienny wdzięk wszystkich jego elementów. Jest to najbardziej znana metafora fotografii - powstałe obrazy odbijają to, co istniejące, idealnie i wiernie, a także wiarygodnie, bo rejestracja dokonuje się automatycznie, technicznie - bez udziału człowieka. Tak pojmowana fotografia miała pozwolić odbiorcom poznać rzeczywistość. Różnorakość widzenia fotograficznego, mnogość możliwości technicznych i technologicznych, jakim dysponuje to medium, stało się podstawą do stworzenia bogatej kolekcji obrazów wytwarzanych w celu zreprodukowania świata.

Piszę o fotografii i o sobie, dzielę moje historie i składam je w pewną całość. Dzięki fotografii oraz słowom jej towarzyszącym przypominam sobie zdarzenia, miejsca, chwile.

Zanurzam się w głębokie pokłady pamięci, przywołując moje odczucia i wyobrażenia. Po swojemu interpretuję fotografię i paradygmat fotografa. Szukam nieopisywalnego. Słów odzwierciedlających intuicję, nakazy, impulsy, które doprowadziły do naciśnięcia spustu migawki. (...)

Marek Szyryk

Ćwiczenia z patrzenia. Potłuczone lustro. Pod nogami mam dziewiętnaście rzek

  • Teksty i fotografie: Marek Szyryk
  • Projekt graficzny: Bartłomiej Talaga
  • Redaktor prowadzący: Agnieszka Skolasińska,
  • Redakcja i korekta: Izabela Poniatowska, Agnieszka Skolasińska
  • Wydawca: Wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej
  • Rok wydania: 2020
  • ISBN: 978-83-67397-02-5
  • Ilość stron: 176
  • Wymiary: 172x270mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Marek Szyryk - profesor Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Od 2000 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest twórcą fotografii klasycznych oraz instalacji. Na nowo odkrył i propaguje starą technikę mokrego kolodionu. Jest autorem zestawów fotografii, m. in. "Fotografia z filiżanką herbaty", "Pomiędzy", "Moje Karkonosze", "Fotografie", "Dotykając stołu", "Wracam do raju", "Atlas form przetrwalnikowych", "Medytacje". Swoje prace prezentował na wielu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. na wystawach zbiorowych: "Biennale Fotografii Polskiej" w Poznaniu, "Fotografie ’98" w Krakowie, "Bliżej Fotografii" w Jeleniej Górze, w II, III, IV i V edycji "Kontaktów", "Kontakty-c.d.", "Kontakty. W drodze" oraz "Karkonosze. Fotografia 1945-2021" (BWA Jelenia Góra). Laureat Grand Prix IX Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze w 1996 roku. Kurator wystaw fotografii. Autor tomików poezji haiku. Jego droga fotografii nosi cechy starego rzemiosła, w którym artysta nie tylko tworzył przedmioty, ale również dzięki sztuce doskonalił swoją osobowość. Fotografie artysty znajdują się m. in. w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.