Krzysztof Gołuch - Smak życia / The Taste of Life - książka fotograficzna Galeria Sztuki Wysoka w Sosnowcu 2022

Książka fotograficzna "Smak życia" której autorem jest Krzysztof Gołuch, która została wydana przy okazji wystawy zorganizowanej w Galerii Sztuki Wysoka w Sosnowcu w 2022 roku.

"Smak życia" to nostalgiczna i słodko — gorzka fotograficzna opowieść o ludzkiej egzystencji. O ludziach, których rzadko spotkamy na ulicach miasta. Poddanych przez los ciężkiej próbie, chorobie lub niepełnosprawności, którzy pomimo trudów życia pragną nadawać życiu sens i odczuwać jego smak. Ograniczonych w samodzielności ze względu na stan psychofizyczny. Poruszających się z pomocą kul, jeżdżących na wózku inwalidzkim lub wymagających opieki innych. Każdy kto nawet czasowo utracił samodzielność wie, jakie ograniczenia niosą urazy w wyniku wypadku czy zwykłego złamania kończyny? Jak zmienia się życie i z czego czerpiemy wtedy siłę? Czy potrafilibyśmy nadać życiu sens i odnaleźć jego smak, będąc w sytuacji bohaterów zatrzymanych w kadrze aparatu Krzysztofa Gołucha? Właśnie tak trudnej sztuki uczą bohaterowie fotograficznej opowieści pod tytułem "Smak życia".

Od kilkunastu lat kadr za kadrem nostalgicznej opowieści snutej przez Krzysztofa Gołucha wykonywany jest w dobrym miejscu – Szpitalna 29 – w Ośrodku Matka Boża Uzdrowienie Chorych, popularnie zwanym knurowskim Caritasem. Miejsce terytorialnie nieodległe, nieznane jest jednak wielu knurowianom. Może z obawy przed innością tego świata lub z innych przyczyn? Umiejscowione poza centrum lokalnego i tętniącego życiem oraz mnogością spraw miasta i ludzi. Stało się ono centrum życia dla mieszkańców ośrodka, gdzie godnie przeżywają swoją codzienność, nadają jej sens i odnajdują smak życia. Za sprawą fotografii Krzysztofa Gołucha przekonujemy się, że codzienność zyskuje tu rys niezwykłości, której może nie dostrzegamy w zwykłym życiu? Smak życia uchwycony w emocjach bohaterów jest fascynujący i autentyczny. Przeżywany całym sobą, pozbawiony jakiegokolwiek fałszu. W zatrzymanych kadrach odnajdziemy coś niesłychanie uniwersalnego. Ludzkie emocje przeżywane niezależnie od statusu społecznego lub materialnego, wieku czy płci: cierpienie, ból, smutek, nostalgię, tęsknotę za bliskimi i domem rodzinnym, aż po radość, zabawę, szczęście oraz czułość, wdzięczność i godność. W odbiorze fotograficznych obrazów zdawać by się mogło, że ulegamy regule odwróconej niedostępności. Coś będące codzienne i bez ograniczeń traci zazwyczaj smak wyjątkowości. Tu rzecz ma się odwrotnie. Owe ograniczenia psychofizyczne powodują, że smak życia odczuwa się poprzez wiele niedostrzeganych i niedocenianych dla ogółu wydarzeń codzienności: obcowania z kochanymi i przyjaznymi ludźmi, okazującymi sobie czułość i opiekuńczość, radość wspólnego obcowania, uroczyste przeżywanie świątecznej wspólnoty, realizację artystyczną podczas występów na scenie, chwile samotności i odosobnienia, modlitewne zamyślenie i religijną duchowość, aż po szczęście beztroskiej zabawy. Intencją autora nie jest więc epatowanie innością czy wzbudzanie litości w oku widza, ale zatrzymanie pamięci o ludziach i podkreślenie wspólnoty potrzeb — miłości i akceptacji — w poszukiwaniu sensu życia i człowieczeństwa oraz przeżywania smaku podarowanej nam przez los egzystencji.

Ewa Gołuch

Smak życia / The Taste of Life

  • Fotografie: Krzysztof Gołuch
  • Tekst: Małgorzata Kamińska
  • Projekt i opracowanie graficzne: Ewa Kozera
  • Tłumaczenie: Caryl Swift
  • Wydawca: Galeria Sztuki Wysoka w Sosnowcu
  • Rok wydania: 2022
  • Ilość stron: 60
  • Wymiary: 210x210mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Krzysztof Gołuch - artysta fotograf, pedagog, doktor w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy) ukończył również Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Humanistyczno-Technicznej w Bielsku Białej. Członek Polskiego Związku Artystów Fotografików. Związany ze śląskim środowiskiem fotograficznym, w swojej twórczości zajmuje się fotografią dokumentalną, realizując tematy w cyklach długoterminowych projektów. Jego twórczość oscyluje wokół problemów ludzkiej egzystencji, zwłaszcza życia osób z niepełnosprawnościami, z którymi od kilkudziesięciu lat pracuje w ośrodku "Caritas" w Knurowie. Za swoją działalność otrzymał w 2016 roku, od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Srebrny Krzyż Zasługi oraz 2017 roku został uhonorowany został medalem "Pro Ecclesia et Pontifice", przyznanym przez papieża Franciszka. Laureat wielu konkursów fotograficznych. Nagrodzony międzynarodową nagrodą "Breaking Stereotypes” przyznawaną przez Komisję Europejska w Brukseli (2007) oraz polskimi Grand Press Photo w 2018, 2021, 2022. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury województwa śląskiego w latach 2008 oraz 2014. Autor albumów fotograficznych: "Co siódmy (2017), Hotel (2021), Smak życia (2022). Swoje fotografie wystawiał w kraju i za granicą.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.