Książka fotograficzna "Co siódmy" której autorem jest fotograf dokumentalista Krzysztof Gołuch, w której przedstawia śląskie środowisko osób niepełnosprawnych, w rożnych codziennych sytuacjach życiowych. Zdjęcia powstały powstały w latach 2002-2015. Książka została wydana w 2017 roku.
Co siódmy z nas jest niepełnosprawny.
Czyli jaki?
Taki, jakim nie chcielibyśmy być?
Jakim na szczęście nie jesteśmy?
Skazany na obecność innych. Tych, którzy poprowadzą, nakarmią, ubiorą, ogrzeją…?
Co innym, ten niepełnosprawny, może dać w zamian za pomoc? Siebie?
Niepełnosprawność nie jest kwestią wyboru. Decyduje los, który naznaczy nas niepełnosprawnością poprzez wypadek, chorobę czy starość... Przecież los mógł wskazać sześciu innych. Tych, którzy byli przed lub po siódmym, ale zatrzymał się na Nas.
Od tej chwili będziemy jeść, pić, oddychać, budzić się i zasypiać dzięki tym, którzy nam to umożliwią. Bez nich musielibyśmy być doskonali i samowystarczalni. Tacy przecież nie będziemy jako niepełnosprawni.
Los nie da nam takimi być, włoży nam w rękę cudzą dłoń i zażąda, by się na niej wesprzeć. Zaszantażuje nas, że jeśli nie ona, to nie przetrwamy. Chwycimy ją i od tej pory nauczymy się bliskości. Z przeszkadzaniem innym, z byciem ciężarem, z zabieraniem czasu.
Podobno niepełnosprawni są samotni? Nieprawda! Samotni nie przetrwaliby!
Jak myślisz – co siódmy – jest wybrany czy skazany, bliski czy samotny....?
Czy sześciu potrzebuje siódmego?
Czy siódmy potrzebuje sześciu?
Michał Szalast
Książka jest podsumowaniem kilkuletniej pracy fotograficznej autora, który dokumentował środowisko osób niepełnosprawnych na terenie Śląska. Czarno-białe fotografie przedstawiają inne niż zazwyczaj spojrzenie na zjawisko niepełnosprawności, w którym centrum fotograficznej idei jest człowiek, niezależnie od stanu zdrowia czy intelektu. Fotografie przedstawiają ludzi poddanych przez los ciężkiej próbie życiowej. To opowieść o zwyczajnych ludziach, takich jakich można spotkać codziennie na ulicy. Różnica w ich odmienności polega na tym, że poruszają się na wózku inwalidzkim lub wsparci o kule czy korzystając z pomocy innych.
Co siódmy / Every seventh one
- Fotografie: Krzysztof Gołuch
- Tekst: Michał Szalast
- Projekt: Katarzyna Wolny
- Tłumaczenie: Krzysztof Kowalczyk
- Korekta: Ewa Gołuch
- Wydawca: Krzysztof Gołuch / M-Studio
- Rok wydania: 2017
- ISBN: 978-83-62023-74-5
- Ilość stron: 112
- Wymiary: 216x280mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Krzysztof Gołuch - artysta fotograf, pedagog, doktor w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy) ukończył również Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Humanistyczno-Technicznej w Bielsku Białej. Członek Polskiego Związku Artystów Fotografików. Związany ze śląskim środowiskiem fotograficznym, w swojej twórczości zajmuje się fotografią dokumentalną, realizując tematy w cyklach długoterminowych projektów. Jego twórczość oscyluje wokół problemów ludzkiej egzystencji, zwłaszcza życia osób z niepełnosprawnościami, z którymi od kilkudziesięciu lat pracuje w ośrodku "Caritas" w Knurowie. Za swoją działalność otrzymał w 2016 roku, od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Srebrny Krzyż Zasługi oraz 2017 roku został uhonorowany został medalem "Pro Ecclesia et Pontifice", przyznanym przez papieża Franciszka. Laureat wielu konkursów fotograficznych. Nagrodzony międzynarodową nagrodą "Breaking Stereotypes” przyznawaną przez Komisję Europejska w Brukseli (2007) oraz polskimi Grand Press Photo w 2018, 2021, 2022. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury województwa śląskiego w latach 2008 oraz 2014. Autor albumów fotograficznych: "Co siódmy (2017), Hotel (2021), Smak życia (2022). Swoje fotografie wystawiał w kraju i za granicą.