Album "Krajobrazy życia Ireneusza Linde" prezentuje dorobek twórczy sierakowskiego artysty fotografa Ireneusza Linde, który został wybrany z archiwum twórcy i wydany przez jego żonę Elżbietę Linde.
Twórcze pełne pasji i zaangażowania życie. Z drugiej strony album, kilkadziesiąt fotografii. Bilans, sprawozdanie, kartoteka? Brak równowagi oczywisty. Czasem rzeczy wielkie muszą zmieścić się w małych.
Podążał szerokim traktem przetartym przez fotograficznych klasyków i ich kontynuatorów. Nie rozpychał się na wąskich, niepewnych ścieżkach wytyczanych przez eksperymentatorów, gdzie nagroda przypadnie tylko temu pierwszemu. Nie tracił czasu na definiowanie czym jest fotografia. Fotografował. Chciał się z nami podzielić swoim zachwytem nad pięknem otaczającego nas świata. Wierzył niezłomnie, że powinnością artysty, fotografa, jest afirmacja widzianej rzeczywistości. Próbował uchwycić i zatrzymać w kadrze to, co piękne i przemijające.
Swobodnie poruszał się w wielu fotograficznych tematach. Fotografował ludzi, konie, krajobraz, martwe matury, abstrakcyjne detale. Szukał optymalizacji, adekwatności, ideału, często wracał do motywu, poprawiał, eksperymentował, przetwarzał obraz. Jednak zawsze w jakiś naturalny, niemal ewangeliczny, sposób był wierny rzeczywistości. Nie przysłaniał "obrazu świata" zbędną narcystyczną manierą, nie tłumił jego własnej melodii. Potrafił się w nią wsłuchać i do niej dostroić.
Wędrował z aparatem po górach, fotografował nadmorskie klify, ale to tu w Sierakowie i okolicach znalazł swoje motywy, kadry, "Krajobrazy życia". Wydestylował z nich esencję. Miejsca, które dobrze znał, potrafił dopełnić osobistą intencją, tchnął w mechaniczny zapis emocje, wspomnienia, ale bez nadmiernej egzaltacji, sentymentalizmu. Oglądając jego prace instynktownie przekraczamy granice tego, co przedstawione. Próbujemy odnaleźć miejsce, gdzie stal z aparatem, z której strony padało światło, staramy się domyśleć, co mógł czuć w tym decydującym momencie zespolenia ze światem. Rozpoczynamy własną wędrówkę do obrazu. (...)
Bogusław Biegowski
Krajobrazy życia Ireneusza Linde
- Fotografie: Ireneusz Linde
- Teksty: Bogusław Biegowski, Janusz Nowacki, Marek Hoffmann, Waldemar Śliwczyński, Janusz Kostrzewski
- Redakcja: Jolanta Śliwczyńska
- Opracowanie graficzne: Przemysław Nowaczyk
- Wydawca: Elżbieta Linde
- ISBN: 83-89494-12-4
- Rok wydania: 2005
- Ilość stron: 96
- Wymiary: 210x210mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Ireneusz Linde (1950-2004) Członek ZPAF, członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców oraz członek Federacji Międzynarodowej Sztuki Fotograficznej (FIAP). Wyróżniony Odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Instruktor fotografii w Technikum Rybackim w Sierakowie i Ośrodku Kultury. Współpracował z Januszem Nowackim animatorem działań fotograficznych na terenie Wielkopolski. Był komisarzem warsztatów, plenerów fotograficznych w Sierakowie. Często uczestniczył w plenerach i spotkaniach międzynarodowych fotografików. W wyniku tych zjazdów powstawały wystawy zbiorowe i indywidualne, prezentowane w galeriach, muzeach i salach wystawowych w Polsce i za granicą. Uczestnik i laureat licznych konkursów fotograficznych.