Konrad Chmielecki - Widzenie przez kulturę. Wprowadzenie do teorii kultury wizualnej - książka Wydawnictwo Naukowe Katedra 2018

Książka "Widzenie przez kulturę" której autorem jest Konrad Chmielecki, jest pogłębioną refleksją która będzie nieocenioną pomocą dla studentów wszystkich dyscyplin, które zajmują się kulturą wizualną.

Z jednej strony korzystam z koncepcji analogicznej do proponowanej przez W. J. T. Mitchella i staram się badać to, w jaki sposób funkcjonuje sama kultura, a dyskurs studiów kultury wizualnej widzę jako narrację, podobną do studiów kulturowych, które zajmują się między innymi pojęciem kultury. Z drugiej zaś strony badam samą wizualność i funkcjonowanie metafor wizualnych, które odnoszą się do kultury, ale również do samej rzeczywistości realnej. Metafory wizualne obrazują idee, poglądy i koncepcje teoretyczne, które odnoszą się do naszego postrzegania świata. (...)

W moim przypadku pojęcia używane we wspomnianych metaforach wizualnych nawiązują do tak zwanej teorii kultury wizualnej. Określenie tej dziedziny wiedzy, analogicznej do teorii kultury albo studiów kulturowych, jest konstruktem praktycznie nieobecnym w dyskursie naukowym. Został on niejako powołany na potrzeby niniejszej pracy naukowej. Określa on zakres pojęć, które przynależą do teorii kultury, ale w moim ujęciu zostały one wykorzystane do opisu obrazu, wizualności i procesów widzenia. Osobną część rozważań włączonych w zakres teorii kultury wizualnej stanowią zwroty kulturowe na obszarze VCS (Visual Culture Studies) (zwrot piktorialny/ikoniczny, postkolonialny i performatywny oraz myśl społeczno-kulturowa ukształtowana na wzór refleksji studiów kulturowych). W tym ujęciu teoria kultury wizualnej stanowi swego rodzaju konstrukt teoretyczno-metodologiczny podobny również do krytycznej teorii kultury. A pojęcie kultury zapożyczone od teoretyków z kręgu studiów kulturowych odnosi się z jednej strony do zagadnień społecznych, a z drugiej ujmuje wizualność jako wypadkową relacji społecznych. (...)

Widzenie przez kulturę. Wprowadzenie do teorii kultury wizualnej

  • Autor: Konrad Chmielecki
  • Projekt okładki: Anna Domasiewicz
  • Skład: Piotr Geisler
  • Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Katedra
  • Rok wydania: 2018
  • ISBN: 978-83-65155-83-2
  • Ilość stron: 386
  • Wymiary: 145x205mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Konrad Chmielecki - doktor nauk humanistycznych, specjalista w dziedzinie medioznastwa i filmoznawstwa. Wykładowca akademicki. Prowadzi badania w zakresie kultury wizualnej i nowych mediów. Autor książki Estetyka intermedialności oraz redaktor pracy zbiorowej Teoria obrazu w naukach humanistycznych. Należy do Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego i Polskiego Towarzystwa Estetycznego.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.