Jan Stanisław Wojciechowski - Władze widzenia. Post-świecka kultura wizualna - książka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2015

Książka "Władze widzenia. Post-świecka kultura wizualna" której autorem jest Jan Stanisław Wojciechowski to głos w akademickiej debacie o postsekularyzmie w filozofii kultury, a jednocześnie wyrazić stanowisko w krytycznej debacie społecznej o polityce kulturalnej, stanie kultury polskiej i jej przyszłości.

Na podstawie rozległych lektur oraz własnego doświadczenia organizatora i badacza kultury współczesnej, a także kuratora i krytyka sztuki, autor sięga do podstawowych problemów antropologii i filozofii kultury. Pyta o źródłowe motywacje towarzyszące organizacyjnym praktykom ludzi, o miejsce materialnych o praktycznych potrzeb w trwaniu i przemijaniu przekonań światopoglądowych, o autonomię indywiduum wobec zbiorowych konstrukcji ideowych. Rozważa też kondycję rozumu w relacji do sacrum, możliwość badania locus theologicus kultury wizualnej. Poprzez pogłębioną interpretację projektów pomników katastrofy smoleńskiej w kategoriach teologii kultury mierzy się z najbardziej drażliwym i emocjonalnym wątkiem polityki w Polsce.

Dyskusja o sposobie akademickiego istnienia "studiów wizualnych", która zatoczyła szerokie koło na świecie, zagościła także na dobre w Polsce. Świadczą o tym ukazujące się tłumaczenia ważnych przedstawicieli tego dyskursu, jak i publikacje polskich badaczy oraz konferencje kulturoznawcze na ten temat. W opublikowanej w Polsce na tej fali książce W.J.T Mitchella Czego chcą obrazy? znajdziemy rozdział pod znamiennym tytułem Pokazać widzenie. Krytyka kultury wizualnej, syntetycznie odnoszący się do tego, czym stały się studia wizualne (visual culture studies) w światowych ośrodkach akademickich. Istotnym fragmentem tego tekstu jest sprawozdanie z ćwiczenia, które miało otworzyć studentów na fenomen widzenia. W istocie chodziło o zlokalizowanie w naszych zasobach pojęciowych i możliwościach ich komunikacyjnej ekspresji miejsca widzenia jako podstawowej, ludzkiej dyspozycji do kontaktu z otoczeniem. To ćwiczenie ma oczywiste konteksty teoriopoznawcze i wiedzie nas niechybnie do filozofi i, a jeśli tak, to prędzej czy później pojawia się potrzeba decyzji teoretycznych zakorzenionych w sądach o  charakterze metafi zycznym. To z kolei musi być osadzone w długim europejskim dyskursie i wciąż ożywającym sporze. Dwie perspektywy ujmowania tego sporu towarzyszyły mi w trakcie pisania niniejszej książki. Z jednej strony była to Martina Heideggera krytyka europejskiej metafizyki, wiodąca ku krytyce machinacyjnej racjonalności i w konsekwencji krytyce świata współczesnej techniki i organizacji. (...)

Władze widzenia. Post-świecka kultura wizualna

  • Autor: Jan Stanisław Wojciechowski
  • Projekt okładki: Agnieszka Winciorek
  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Rok wydania: 2015
  • ISBN: 978-83-233-3842-0
  • Ilość stron: 285
  • Wymiary: 176x250mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

 

dr hab. Jan Stanisław Wojciechowski - kulturoznawca, kurator wystaw, organizator życia artystycznego i naukowego, wykładowca akademicki, artysta. Pisze na temat praktyk i idei artystycznych, przemian kulturowych i filozofii kultury. Kieruje projektami społecznymi, artystycznymi i naukowymi. Prowadzi archiwum sztuki, tworzy obiekty rzeźbiarskie i aranżacje przestrzenne; posługuje się też innymi mediami, zwłaszcza fotografią.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.