Książka "Fotografia artystyczna na Ziemi Lubuskiej w latach 1945-1989" której autorem jest Kazimierz Nowik, to opracowanie historii amatorskiego ruchu fotograficznego działającego na Ziemi Lubuskiej w latach 1945-1989.
W procesie kształtowania oblicza kulturalnego Ziemi Lubuskiej niewątpliwie miały swój udział organizacji i stowarzyszenia społeczne, a w nich ruch foto-graficzny. Największe zasługi dla ruchu fotograficznego na Ziemi Lubuskiej położyły Gorzowskie Towarzystwo Fotograficzne i Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne w Zielonej Górze. Oprócz GTF i LTF w minionym okresie działały Towarzystwa Fotograficzne w Żarach, Żaganiu i Wolsztynie. W Zielonej Górze działał również przy Wojewódzkim Domu Kultury Klub Fotograficzny im. Witolda Romera, a także nieformalna grupa "Nadodrze". (...)
Działalność Lubuskich Stowarzyszeń Fotograficznych była przykładem umiejętnego łączenia prywatnych pasji i kulturotwórczego oddziaływania. Doroczne wystawy przyciągały z roku na rok więcej zwolenników, coraz ambitniejsze prace - fotogramy stawały się nie tylko pretekstem do dyskusji o fotografii, ale stwarzały podstawę do rozważań o ogólniejszych problemach sztuki współczesnej, o jej przemianach. Fotografia polska po roku 1945 w sposób naturalny czerpała z doświadczeń poprzedników okresu międzywojennego. Pierwszymi organizatorami polskiej fotografii w okresie powojennym byli ludzie, którzy wywodzili się w większości ze środowisk aktywnie działających przed wojną. Jednak warunki okresu powojennego były inne, skomplikowane wewnątrz i na zewnątrz ruchu fotograficznego oraz w życiu społeczno-politycznym.
Od początku podjęto dyskusję wewnątrz środowisk twórczych o roli i miejscu sztuki w nowej sytuacji społeczno-politycznej. Odradzające się i kształtujące na nowo środowiska twórcze nawiązywały w teorii i w formach działania do swej przeszłości przedwojennej. Tak też było z fotografią. Chcąc przedstawić to, co działo się po 1945 roku w fotografii, należałoby określić jej sytuację przed 1939 rokiem. Jedną z cech tej sytuacji była izolacja fotografii - jej najszerszego nurtu - w ówczesnym życiu sztuki. Nie zmieniły tego ani teoretyczne przekonywania fotografów, że tak nie jest, ani tolerowanie fotografii w niektórych przybytkach sztuki. Fotografia żyła własnymi problemami, bez istotnej wymiany międzyśrodowiskowej, bez otwarcia się na współczesne jej problemy - artystyczne, kulturowe i cywilizacyjne. (...)
Kazimierz Nowik
Fotografia artystyczna na Ziemi Lubuskiej w latach 1945-1989
- Autor: Kazimierz Nowik
- Redakcja techniczna: Janusz Ciechanowski
- Wydawca: Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne
- Rok wydania: 1994
- Ilość stron: 84
- Wymiary: 150x203mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: drugie