Józef Robakowski. Sztuka to Potęga! I Józef Robakowski. Art is Power! - katalog wystawy - Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall CEKiS w Krzeszowicach 2023

Katalog wydany przy okazji wystawy Józefa Robakowskiego "Sztuka to Potęga!", która została zorganizowana przez Galerię Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach w 2023 roku.

Sztuka Józefa Robakowskiego, podobnie jak jego postawa twórcza, jest wyrazem głębokiego umiłowania wolności. Zarówno w konceptualno-analitycznych działaniach, jak i w życiu Artysty obserwujemy nieprzerwaną chęć wpływu na wizerunek świata. Robakowski pamiętający okrucieństwo wojny, żyjący w irracjonalnej rzeczywistości nieudolnego ustroju socjalistycznego, po dziś dzień stara się w swej pracy twórczej komentować to, co go niepokoi. Chce nam wszystkim powiedzieć, że sztuka jest potęgą, obnażając jednocześnie wszelką, totalitarną propagandę, przeciwko której występuje jako wolny, neutralny artysta. (...)

Kamil Kłeczek

Józef Robakowski. Sztuka to Potęga! / Józef Robakowski. Art is Power!

  • Teksty: Kamil Kłeczek, Józef Robakowski
  • Redakcja katalogu: Małgorzata Grończak, Kamil Kłeczek
  • Korekta polska: Marta Smutek
  • Tłumaczenie i korekta na j. angielski: Artur Lasoń, Caryl Swift
  • Projekt graficzny: Małgorzata Grończak
  • Wydawca: Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach
  • ISBN: 978-83-962250-1-6
  • Rok wydania: 2023
  • Ilość stron: 40
  • Wymiary: 200x260mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Józef Robakowski - urodzony w 1939 roku w Poznaniu artysta, historyk sztuki, profesor akademicki. Studiował zabytkoznawstwo i historię sztuki na Uniwersytecie Toruńskim i sztukę operatorską w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, gdzie od 1970 do 2018 roku był wykładowcą, prowadząc m.in. Pracownię Działań Multimedialnych. Jego praktyka artystyczna koncentruje się wokół filmu, fotografii i innych mediów wizualnych. Od końca lat 50. zajmuje się fotografią, eksperymentując z technologiami zapisu fotograficznego, tworzy obiekty i instalacje fotograficzne. Od początku lat 60. zajmuje się tworzeniem filmów eksperymentalnych. Nowatorskie analizy struktur przekazu filmowego z lat 70. zaliczane są do klasyki kina strukturalnego. W latach 80., m.in. przy użyciu techniki wideo, realizował koncepcję "kina własnego" - autorskich, często autobiograficznych zapisów i rejestracji działań performatywnych. Równocześnie rozwijał wątek krytyczny dotyczący polityki mediów i mechanizmów manipulowania widzem w zideologizowanych środkach masowego przekazu. Ważną częścią jego praktyki są dokumentacje wideo i filmowe dotyczące sztuki współczesnej i jej awangardowych tradycji. W latach 80. realizował cykle zdjęć powstałych ze sfotografowanych obrazów telewizyjnych. W ostatnich latach pod hasłem "Fotomanii" tworzy monumentalne kompozycje z własnych wizerunków funkcjonujących w Internecie oraz mentalne archiwum multimedialne pt. Puls Facebooka. Współzałożyciel grup artystycznych obejmujących eksperymentalne działania, m.in.: Oko (1960), STKF Pętla (1960-1966), Zero-61 (1961-1969), Krąg (1965-1967). Współtwórca grupy Warsztat Formy Filmowej (1970-1977) oraz Telewizyjnej Grupy Twórczej Stacja Ł (1991-1992). Od 1978 roku prowadzi (założoną wspólnie z Małgorzatą Potocką) Galerię Wymiany w Łodzi. Inicjator licznych wydarzeń artystycznych, kurator kilkudziesięciu wystaw, wydawca, autor tekstów i publikacji.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.