Książka "Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu" której autorem jest Maciej Łagiewski przedstawia bogatą historię żydowskiej nekropolii we Wrocławiu. Książka ilustrowana jest fotografiami wykonanymi przez Stefana Arczyńskiego.
W wielowiekowej historii każdego większego i starego miasta niezwykle istotną rolę odegrały jego cmentarze, będące świadectwem i dokumentem dziejów oraz ludzkich żywotów. Te istniejące do dziś, to w większości cmentarze zakładane na przełomie XVIII i XIX wieku na rozległych obszarach poza granicami miast, z dala od świątyń, planowane na wzór parków czy też ogrodów, w których pomniki nagrobne splatały się z zielenią. We Wrocławiu ubiegłego stulecia także istniało kilkanaście różnowyznaniowych nekropolii w typie parku krajobrazowego, z których zaledwie kilka pełni do dnia dzisiejszego funkcję terenu grzebalnego. Jednak z tej licznej grupy XIX-wiecznych cmentarzy zachował się we Wrocławiu tylko jeden wraz ze starym, oryginalnym zespołem architektoniczno-rzeźbiarskim. Jest nim malownicza żydowska nekropolia w dzielnicy Krzyki, ukryta za wysokim murem przy ul. Ślężnej.
Zanim trafimy na to od dawna nieczynne cmentarzysko będące w całości naturalnym pomnikiem narodu skazanego podczas ostatniej wojny na zagładę, spójrzmy na los najstarszych terenów grzebalnych wrocławskich Żydów.
Maciej Łagiewski
Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu
- Autor: Maciej Łagiewski
- Fotografie: Stefan Arczyński
- Wydawca: Wydawnictwo Zet
- Rok wydania: 1995
- ISBN: 83-68736-25-9
- Ilość stron: 48
- Wymiary: 142x193mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Podobne artykuły: