Jan Samek - Przemyśl 50 lat temu i dziś. Album fotograficzny - Centrum Informacji Turystycznej w Przemyślu 2003

Album fotografii "Przemyśl 50 lat temu i dziś" prezentuje miasto Przemyśl, na zdjęciach które wykonał przed pięćdziesięciu laty Jan Samek, na potrzeby do katalogu zabytków miasta, w zestawieniu tych samych obiektów sfotografowanych współcześnie.

Z polską i europejską sztuką sakralną zetknął się profesor Jan Samek już w roku 1950, gdy podjął studia na kierunku "historia sztuki" Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Te zainteresowania kształcił pod bacznym okiem profesorów, takich jak Adam Bochnak i Jerzy Szablowski, którzy mimo nieprzychylnej atmosfery, zajmowali się głównie sztuką sakralną Tu zrodziła się pasja naukowa - inwentaryzacja zabytków Jak wspomina, prowadził tę inwentaryzację nie tylko na terenie Krakowa (choć to miasto naturalnie znajdowało się w centrum zainteresowań naukowych, które zaowocowały wydaniem siedmiu części Katalogu Zabytków Sztuki Miasta Krakowa), ale także i innych ośrodków rozsianych na obszarze całej Polski Po studiach w roku 1956, powołany został na stanowisko asystenta w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który to zakład później stał się Instytutem.

W roku 1951 Jan Samek przybył do Przemyśla. Powodem przyjazdu był obóz naukowy, podczas którego zrodził się pomysł opracowania Katalogu Miasta Przemyśla i Powiatu Przemyskiego.

Podróż po mieście śladami profesora rozpocząć się musi od unikatowego Rynku. Rynek przemyski jest jednym z najbardziej znanych w południowo-wschodniej Polsce. Sprawia to zabytkowa architektura, a także samo położenie Założony na planie niemal kwadratu, wyróżnia się swoją rzadko spotykaną pochyłością Jest to cecha odróżniająca go od innych rynków. w Krakowie, Tarnowie, czy w pobliskim Jarosławiu Józef Tomasz Frazik widział jego podobieństwo do Rynku w Samborze, a niektórych kamienic do tych w centrum Krosna. Czasy nowożytne przyniosły znakomitą zabudowę Rynku lokując ciągi kamienic z podcieniami wzdłuż czterech boków Prawie pośrodku umieszczony został manierystyczny w swych formach Ratusz. Dziś, niestety, już go niema. Wszystkie zabytkowe kamienice przemyskie, które obecnie zachowały się, są dziełem wielowiekowych przeróbek i przebudów. Lata powojenne przyniosły badania archeologiczne i architektoniczne w Rynku, które nasiliły się w związku z obchodami tysiąclecia państwa polskiego. (...)

Do takiego Przemyśla, miasta, w którym ludzie musieli borykać się z zwyczajnymi, polskimi problemami charakterystycznymi dla tego okresu czasu, ale i do Przemyśla jako miejsca wyjątkowego, gdzie od wieków spotykały się Wschód i Zachód przenikając nawzajem, co owocowało niezwykłym bogactwem architektury, przybywa młody Jan Samek. Przybywa w określonym celu - w poszukiwaniu zabytków sztuki sakralnej, które jak się okazało, stały się pasją jego życia. Zachowane do dziś zdjęcia z nie wydanego katalogu pokazują, jak znakomicie przetrwały zabytki przez wojny i pożogi, podnosząc się z upadku dzięki zabiegom i staraniom ich właścicieli. Informacje archiwalne pochodzące z zapisków do Katalogu Zabytków Sztuki zostały uzupełnione o aktualne dane zawarte w materiałach monograficznych dotyczących poszczególnych zabytków architektury oraz informacje zgromadzone przez Państwową Służbę Ochrony Zabytków.

Grażyna Stojak, Hubert Lewkowicz

Przemyśl 50 lat temu i dziś. Album fotograficzny

  • Fotografie archiwalne: Jan Samek (wykonanie zdjęć ze starych negatywów - G. Karnas)
  • Fotografie współczesne: Grzegorz Karnas, Grażyna Janusz Stojak
  • Teksty: Jan Samek, Grażyna Stojak, Hubert Lewkowicz
  • Tłumaczenie niemieckie: Aneta Stanisław Karszyń
  • Projekt okładki opracowanie graficzne: Grażyna Stojak, Janusz Maik
  • Korekta tekstu: Hubert Lewkowicz
  • Wydawnictwo: Centrum Informacji Turystycznej w Przemyślu
  • Rok wydania: 2003
  • ISBN: 83-904030-2-1
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 104
  • Wymiary: 212x294mm
  • Język: polski, niemiecki
  • Wydanie: pierwsze

Publikację wydano przy wsparciu finansowym Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Przemyślu. Album opracowano w ramach stypendium twórczego przyznanego Grażynie Stojak w 2001 roku przez Prezydenta Miasta Przemyśla.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.