Stanisław Marian Orłowski - Dwie dekady Zamość w latach 1980-2000. Two decades Zamość batween 1980 and 2000 - album fotografii GREENart 2018

Album "Dwie dekady Zamość w latach 1980-2000" Stanisława Orłowskiego jest autorską kontynuacją prezentacji Zamościa zawartą w poprzedniej książce "Mój Zamość" z 2016 roku, obejmującą kolejne dwudziestolecie, lata 1980-2000. Książka została wydana w 2018 roku, przez wydawnictwo Greenart.

Łączącym oba albumy jest rok 1980, rok jubileuszu miasta, którym zamknąłem pierwszy jako okres "mojego" Zamościa i otwieram drugi. Ale prezentowanie w obrazach historii miasta jego wyglądu i życia mieszkańców, nie można zamknąć końcem jakiegoś roku. Dlatego też "Dwie dekady" zaczynam od roku 1980 pokazując miasto żyjące jeszcze "życiem zamieszkałych w nim od pokoleń rodzin", ale stopniowo zmieniające swoje oblicze w wyniku kompleksowej rewaloryzacji i zmniejszenia się liczby mieszkańców, choć jego architektura nabiera stopniowo eleganckiej formy, co mam nadzieję widać z zdjęć prezentowanych w następujących po sobie kolejnych latach w nowym albumie.

W pierwszej, głównej jego części, prezentuję zmieniające się latami i piękniejące stopniowo odnowioną architekturą Stare Miasto. Druga część "Wydarzenia" poświęcona jest zapisanym na kliszy ważniejszym imprezom, spotkaniom czy wizytom w końcowych dekadach XX wieku.

Druga część jest o tyle intrygująca, że przywołuje ważne w historii tych dwóch dekad Zamościa - 1980-2000 - wydarzenia kulturalne, polityczne, społeczne. Rozpoczyna się fotografiami przywołującymi obchody jubileuszu miasta - sesją naukową PAN, ogólnopolskimi dożynkami i przełomowymi latami zrywu Solidarności oraz stanu wojennego. "O roku ów kto ciebie widział w naszym kraju ..." - zdaje się mówić za poetą fotograf Orłowski. Ale też Stanisław Orłowski, jako człowiek wpisany w krajobraz kulturalny Zamościa od dziesiątków lat, pokazuje wydarzenia kulturalne, które stanowią o wymiarze naszego miasta: koncerty jazzowe, spektakle teatralne Zamojskiego Lata Teatralnego, spotkania artystyczne, wizytację obrazów. Można przyjąć, że druga część to bardziej człowiek niż architektura miasta stanowi plan pierwszy. Symboliczną obrazem tej części staje się fotografia Jana hrabiego Zamoyskiego, XII ordynata Ordynacji Zamojskiej, postaci wielce zasłużonej dla miasta i regionu, będącej łącznikiem pomiędzy pierwszą a drugą częścią, pewnym przesłaniem tych dzieł "Od Jana do Jana". Fotograf zarejestrował również niezwykła wizytę w Zamościu papieża Jana Pawła II. Na kartach albumu znajdziemy zaprezentowane nasze życie w ostatnich dekadach drugiego tysiąclecia. Także zdjęcia znanych i ważnych dla nas i naszego miasta osób, często już dzisiaj nieobecnych wśród nas. Ważnych też dla Stanisława Orłowskiego, a także mu najbliższych, których nie mógł pominąć w swoim albumie, albowiem towarzyszą mu przez życie.

Dwie dekady Zamość w latach 1980-2000. Two decades Zamość batween 1980 and 2000

  • Fotografie: Stanisław M. Orłowski
  • Tekst: Stanisław M. Orłowski
  • Tłumaczenie: Małgorzata Linek
  • Opracowanie graficzne: Tomasz Mazur
  • Wydawca: GREENart Jacek Kardasz
  • Rok wydania: 2018
  • ISBN: 978-83-62033-84-3
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 176
  • Wymiary: 242x297mm
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Stanisław Marian Orłowski urodził się i mieszka w Zamościu. Życie zawodowe poświęcił budownictwu i zabytkom Zamojszczyzny. Fotografią zainteresował się w latach pięćdziesiątych XX wieku. W roku 1959 został członkiem lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego i po raz pierwszy uczestniczył w lubelskiej wystawie fotografii. W roku 1961 zainicjował powołanie do życia Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego i przez 50 lat pozostawał jego prezesem. Przez kilka kadencji był też przewodniczącym komisji rewizyjnej Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych. Od 1968 do 2011 r. był organizatorem Ogólnopolskiego Biennale Fotografii "Zabytki", a od 1988 r. prowadził też społecznie zamojską Galerię Fotografii "Ratusz". Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członek honorowy: "Zasłużony dla fotografii polskiej" Fotoklubu RP, Związku Polskich Fotografów Przyrody, a także Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku. Uprawia głównie fotografię rodzajową i pejzażową, a szczególnym obszarem jego zainteresowań fotograficznych jest rodzinne miasto Zamość. Autor i uczestnik wielu wystaw.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.