Ignacy Płażewski (1899 – 1977) - Fotografik. dziennikarz, propagator czytelnictwa, fotografik i historyk fotografii, działacz i promotor kultury, organizator ruchu fotograficznego w Łodzi powojennej. Członek tajnego harcerstwa. Uczestnik walk 1918-20. Absolwent Szkoły Nauk Politycznych w Warszawie. Wydawca Biblioteki Domu Polskiego najtańszej polskiej książki w prenumeracie. Naczelnik wydziału Państwowego Wydawnictwa Książek we Lwowie. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury. W czasie wojny pozbawiony zawodu wydawcy zajął się profesjonalnie fotografią. W 1944 mianowany szefem Wojskowego Instytutu Naukowo Wydawniczego, w 1950 w stopniu pułkownika zostaje wyrzucony z wojska a, następnie aresztowany. 
 
 
Już w pierwszych latach po wojnie, po powrocie do rodzinnej Łodzi, zorganizował w mieście oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego i został jego pierwszym prezesem. Przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików kierował jakiś czas Łódzką Delegaturą ZPAF. W tym czasie skupił wokół siebie grono amatorów, których zachęcał do podnoszenia kwalifikacji i poziomu artystycznego, przygotowując ich niejako do ubiegania się o członkostwo ZPAF. Funkcję prezesa tego Okręgu sprawował w latach 1952 - 1970. Uczestniczył w licznych salonach fotograficznych. Miał cztery pośmiertne indywidualne wystawy.
 

W swej twórczości fotograficznej był Płażewski pewnego rodzaju romantykiem. Zdjęcia robił sercem i z dużym zaangażowaniem emocjonalnym. Nie ma w nich żadnej spekulacji i udziwnień, są  czytelne i klarowne.  Fotografie te świadczą o trafności spostrzeżeń artysty, wnikliwej obserwacji ludzi, wydarzeń i otaczającego świata. Jego zdjęcia to ilustracje „z życia wzięte” – prawdziwe i obiektywne. 
 

Ignacy Płażewski wiele lat swojego życia poświęcił badaniu historii fotografii, a w szczególności fotografii polskiej. Analiza teorii być może przyczyniła się do tego, że stał się Płażewski wyśmienitym artystą fotografikiem, umiejętnie wykorzystującym nabytą wiedzę w praktyce. Opierając się na długo gromadzonej bibliotece fotograficznej ostanie lata poświęcił pisaniu książki "Dzieje fotografii polskiej" by jak mówił ”.. żadna więcej dyscyplina sztuki nie pozostała bez spisanej historii”.
 
 
 
 

 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.