Bolesław Gardulski urodził się w Małopolsce Wschodniej 27 IX 1885. Z zawodu prawnik, wieloletni członek Związku Sędziów i Prokuratorów, Związku Zawodowego Pracowników Państwowych R.P i Zrzeszenia Prawników Demokratów; z zamiłowania fotografik, krytyk, publicysta i animator ruchu fotograficznego w Polsce. Wspólnie z Tadeuszem Cyprianem oraz Tadeuszem Wańskim na początku lat 20-ch XX wieku tworzyli nieformalną grupę artystyczną zwaną poznańskim "Trójlistkiem".
Bolesław Gardulski to jeden z najwybitniejszych fotografów przedwojennej Polski. Głównym tematem prac fotograficznych jest architektura miejska. Pojawiające się na fotografiach Gardulskiego postacie symbolizują rytualną codzienność mieszkańca miasta. Architektura, ukazywana często jako labirynt, była bowiem dla artysty scenografią, na której rozgrywa się codzienny teatr ulicy. "Zagadkowość scenerii, pisze Maciej Szymanowicz, podkreślał charakterystyczny sposób oświetlenia. Gardulski, postępując zgodnie ze wskazaniami Bułhaka, wykorzystywał poranne bądź wieczorne niskie światło, które kładąc się na wilgotnych bądź chropowatych powierzchniach murów daje efekt lśnienia(...). W klaustrofobicznych wizjach miast Gardulskiego światło odrealnia strukturę przestrzeni, wprowadzając w nią dodatkowe podziały i niejednokrotnie uniemożliwiając jej jednoznaczne odczytanie".
W 1902 Bolesław Gardulski stawia pierwsze kroki w dziedzinie fotografii pracując aparatem kliszowym formatu 9 x 12 cm. W 1906 zostaje członkiem Krakowskiego Towarzystwa Fotografów Amatorów. W czasach akademickich zakłada w Oświęcimiu kółko fotograficzne. W 1924 roku uzyskuje prawa członka - założyciela Polskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii w Poznaniu. Prowadzi rozmaite formy dokształcania w zakresie wiedzy fotograficznej. Inicjuje wydanie pierwszego numeru Polskiego Przeglądu Fotograficznego, będącego organem Towarzystwa Miłośników Fotografii w Poznaniu.
W 1925 bierze udział w IX Dorocznej Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Artystycznej w Towarzystwie Przyjacół Sztuk Pięknych. W latach 1925-1930 publikuje na łamach Polskiego Przeglądu Fotograficznego, wydaje Podręcznik fotografii dla początkujących napisany wspólnie z Tadeuszem Cyprianem. W 1927 debiutuje na wystawie międzynarodowej w Sydney. W 1930 zostaje członkiem Fotoklubu Polskiego. W 1932 przybywa do Krakowa, gdzie do 1949 piastuje stanowisko sędziego apelacyjnego i wiceprezesa Sądu. Działa w oddziale krakowskim Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i rozpoczyna współpracę z Klubem Fotograficznym Y.M.C.A. w Krakowie, gdzie współorganizuje III Międzynarodową Wystawę Fotografiki. Ekspozycja ta była pierwszym w Polsce "Invitation Salon" (Salonem Zaproszonych).
W 1939 zostaje uhonorowany Złotym Medalem Zasługi za działalność w dziedzinie fotografii. Po 1945 bierze udział w pracach krakowskiej Sekcji Fotograficzno-Filmowej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W 1947 zostaje członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, by w 1948 objąć stanowisko wiceprezesa Odziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1960, z okazji jubileuszu 50-lecia pracy zostaje uhonorowany Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Fotografików.
Bolesław Gardulski zmarł 30 I 1961 w Krakowie