Aleksander Ginsberg (1871 - 1911) - urodzony 1871 r. w Sosnowcu, po ukończeniu gimnazjum w Piotrkowie następnie studiował matematykę i fizykę w Paryżu. Po uzyskaniu dyplomu inżyniera na politechnice w Berlinie pracował jako główny konstruktor u K. Kraussa w Paryżu i u Carla Zeissa w Jenie. W 1899r. założył w Warszawie pierwszą w kraju fabrykę instrumentów optycznych o nazwie Fos.
Fabryka wyrabiała wiele przyrządów optycznych: lornetki pryzmatyczne, lunety precyzyjne, narzędzia miernicze, a szczególnie kryptoskopy, tj. systemy optyczne używane na statkach podwodnych, przyrządy do notowania biegu okrętów, do sprawdzania celności strzałów itp.
Obiektywy obliczone przez Aleksandra Ginsberga, Planistygmat Fos i Aplanat Fos cieszyły się dużym uznaniem wśród fotografujących w kraju i za granicą. Również składany aparat Fos 1903 zna płyty szklane, z obiektywem Fos/Planistygmat 8, FOS/Aplanat 6,3, z migawką szczelinową B, 1/2-1/1000 sek. o formacie 9x12cm cieszył się powodzeniem podobnie jak aparat stereoskopowy Sterotres czy Zeflex 1905 aparat drewniany, lustrzanka, o formacie 9x12, z obiektywem Fos/Planat/6.3, z migawką szczelinową będący jedną z bardziej udanych konstrukcji inż. Ginsberga.
Przy tak absorbującej pracy zawodowej Ginsberg był czynnym członkiem TFW. Pisał artykuły fachowe do prasy, fotograficznych kalendarzy warszawskiech, wygłaszał odczyty związane z optyką fotograficzną, sam również udzielał cennych porad.
Zmarł przedwcześnie w Warszawie w 1911 roku, mając zaledwie czterdzieści lat.