Zeszyt z serii wydawniczej "Fotografowie Wielkopolski" pt. "Reporter fotografujący" to rozmowa Krzysztofa Szymoniaka z Filipem Springerem pochodzącym z Poznania fotografem, byłym fotoreporterem "Gazety Poznańskiej" i "Głosu Wielkopolskiego", autorem książek "Miedzianka. Historia znikania","Źle urodzone. Książka wydana e 2013 roku przez WBPiCAK w Poznaniu.
Cykl zeszytów z interesującymi przedstawicielami świata fotograficznego, których aktywność często jest nieznana, bądź znana, ale tylko w ograniczonym zakresie. W roli rozmówców wystąpili m.in.: Paweł Kosicki, Piotr Chojnacki, Mariusz Forecki, Wojciech Beszterda, Stefan Wojnecki, Maciej Mańkowski, Waldemar Śliwczyński, Henryk Król. Publikacje mają w przystępnej formie udostępnić szerszej publiczności ich dorobek, pozwolić poznać ich myśl teoretyczną, a poza tym stanowić przyczynek do dalszych badań nad rozwojem ruchu fotograficznego w Wielkopolsce.
Reporter fotografujący
- Koordynator projektu: Władysław Nielipiński
- Redakcja: Ewa Oleszek
- Wydawnictwo: WBPiCAK w Poznaniu
- Rok wydania: 2013
- ISBN: 978-83-662717-78-1
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 40
- Wymiary: 208x206mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Filip Springer - urodzony w 1982 roku. Ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka. Jego książka reporterska "Miedzianka. Historia znikania" (wyd. Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. W 2012 roku ukazała się jego druga książka "Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u" (wyd. Karakter 2012), w 2013 "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach". Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012). Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
Krzysztof Szymoniak - fotografujący dziennikarz, nauczyciel akademicki i poeta. Urodził się w 1953 roku w Kępnie. Od roku 1969 mieszka w Gnieźnie. Od połowy lat 80. zawodowo związany z Poznaniem. Był ostatnim sekretarzem redakcji poznańskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego "Nurt" (1986-1989) oraz założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym ogólnopolskiego dwutygodnika literackiego "Nowy Nurt" (1994-1995). Laureat poznańskiego Medalu Młodej Sztuki z roku 1988 za reportaże literackie. Absolwent filologii polskiej UAM. Poeta, prozaik, fotografujący dziennikarz i krytyk literacki. Od roku 2000 – wykładowca akademicki. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP). Opublikował liczne zbiory wierszy, a w 2005 r. ukazała się jego pierwsza książka prozatorska pt. "Epizody". W 2009 roku podjął współpracę z WBPiCAK w Poznaniu jako twórca serii wydawniczej Fotografowie Wielkopolski W roku 2012 ukazał się pierwszy tom jego esejów pt. Fotografioły. Okołofotograficzne ćwiczenia umysłowe. Tom drugi – Fotografioły 2. - ukazał się wiosną 2013 roku. A tom trzeci - w 2015 r. Autor kilku indywidualnych wystaw fotograficznych oraz uczestnik kilku wystaw zbiorowych.