Album fotograficzny "Etnoklimaty 2008-2021" podsumowujący dziesięć edycji konkursu fotograficznego organizowanego od 2008 roku, przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Książka została wydana w 2021 roku, przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu.
Fotografia jest dzisiaj wszechobecna. Od momentu jej wynalezienia, przez długie lata, była zajęciem specjalistycznym. I co ważne, dość drogim. Niedostępna dla wielu, budziła podziw i powszechne zainteresowanie. Fotografowie w swoich ciemniach byli prawdziwymi magami zaklinania rzeczywistości, dbającymi o zatrzymywanie pamięci. Zakłady fotograficzne miały swoją tajemnicę, zarówno wtedy, gdy wykonywano w nich portrety, jak i później, gdy amatorzy oddawali do nich naświetlone klisze, prosząc o odbitki. Foto-grafia przez lata się demokratyzowała, ale dalej pozostawała zajęciem przede wszyst-kim dla profesjonalistów. Po rewolucji cyfrowej świat fotografii zmienił się diametralnie. Nie dość, że obrazy fotograficzne epatują z całej przestrzeni publicznej, to łatwość ich uzyskania stała się powszechna. Sam sposób wykonania fotografii spowodował odarcie ich z aury tajemniczości, nierozpoznania, nieoczywistości. Na ostateczny wynik każdego uruchomienia migawki nie czekamy już w żmudnym procesie technologicznym, mamy go natychmiast karcie pamięci swojego aparatu. Ta rewolucja spowodowała, że po prostu myślimy obrazami, które chcemy zatrzymać w kadrze. Wystarczy wyjść na ulicę i zobaczyć liczbę osób, które coś (często także siebie) fotografują. Etnografia od samego początku łakomie spoglądała na fotografię i nie wynikało to tylko z posłużenia się w ich nazwach tym samym członem - grafia, oznaczającym zapisywać, ilustrować. Podobne dla tych obydwu dyscyplin było pierwotne nastawienie, aby zachować to, co nieuchronnie odchodzi w przeszłość. (...)
Ogłoszenie w 2008 roku przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu konkursu fotograficznego miało za zadanie skupić uwagę osób fotografujących na etnologicznych tematach, jak i wyczulić na antropologiczny punkt widzenia. Zamiarem naszym było także podejście badawcze, gdyż chcieliśmy zobaczyć jak fotografujący konceptualizują, rozumieją, postrzegają i definiują fotografię etnograficzną, a co za tym idzie, i samą etnografię antropologię. [...] Przez dziesięć edycji "Etnoklimatów" wzięło w nich udział blisko 900 uczestników, co przełożyło się na ponad 4 tysiące zdjęć. (...)
Hubert Czachowski
Etnoklimaty 2008-2021. Album dziesięciu edycji konkursu fotograficznego
- Fotografie: Praca zbiorowa
- Wprowadzenie: Hubert Czachowski
- Wybór fotografii: Hubert Czachowski, Bartłomiej Oleszek
- Redakcja językowa: Hanna M. Lopatyńska
- Redakcja wydawnicza: Justyna Słomska-Nowak
- Opracowanie graficzne i skład albumu: Katarzyna Rosik
- Wydawca: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znarnierowslciej-Priifferowej w Toruniu
- Rok wydania: 2021
- ISBN: 978-83-61891-81-9
- Ilość stron: 144
- Wymiary: 210x230mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze