Katalog "Dziecko w atelier" wydanym przy okazji wystawy fotografii w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu w 2010 roku, prezentujących archiwalne zdjęcia dzieci, wykonane w latach 1850-1941.
Pierwsze fotografie dzieci zaczęto wykonywać w tym samym czasie co dorosłych. Zdjęcie pamiątkowe dziecka było równie ważne jak zdjęcie dorosłego, choć było ono o wiele trudniejszym klientem, co z pewnością odczuło wielu fotografów. Portretowanie dzieci było zadaniem wymagającym odpowiedniego przygotowania. Trzeba było umieć rozmawiać z dziećmi, być osobą komunikatywną, cierpliwą, dowcipną. Portret to przecież nie tylko utrwalenie postaci, to pokazanie emocji, tego czegoś, co wyróżnia daną osobę od innych. Dziecko w atelier było dla fotografa dużym wyzwaniem. Proces przygotowania małego klienta (lub małych klientów) do zdjęcia nie zawsze przebiegał błyskawicznie, wielu fotografów musiało stosować różne sztuczki, aby wykonać usługę z dobrym skutkiem. (...)
Celem wystawy jest ukazanie zjawiska, jakim było portretowanie dzieci w zakładach fotograficznych. To jednoczesne pokazanie przemian zachodzących w rozwoju technik fotograficznych. Portrety dagerotypowe, ferrotypowe, fotografie na papierze albuminowym czy srebrowo - żelatynowym dają pojęcie o tym, jak zmieniał się materiał, na którym utrwalano portret.
Na wystawie można porównać zdjęcia uznanych fotografów (np. Konrad Brandel, Jan Mieczkowski, Awit Szubert, Józef Eder, Georg Brokesch, Max Glauer, Steckel, E. Voelkel czy Curt Gröger) i tych, którzy nie osiągnęli rozgłosu.
Prezentowane zdjęcia są jednocześnie informacją o różnych warstwach społecznych, których przedstawiciele robili sobie portrety w atelier. W dużej mierze zdjęcia różnią się jedynie nazwiskiem fotografa i miejscem.
Urszula Zajączkowska
Fotografie pochodzą ze zbiorów: Zenona Harasyma (dagerotypy, ferrotypy, ambrotypy, fotografie na porcelanie) oraz ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego.
Dziecko w atelier. Fotografie z lat 1850-1941
- Teksty: Zenon Harasym, Urszula Zajączkowska
- Koncepcja wystawy i scenariusz: Urszula Zajączkowska
- Projekt katalogu: Bożena Trabuć
- Wydawca: Muzeum Śląska Opolskiego
- ISBN: 978-83-89798-03-9
- Rok wydania: 2023
- Ilość stron: 28
- Wymiary: 207x295mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze