Album "Bronisław Schlabs. Prace z lat 1952-1995" został wydany przy okazji retrospektywnej wystawy fotografii poznańskiego artysty w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, od 6 do 29 lutego 2004 roku.
Bronisław Schlabs artysta nie-zapoznany
Działalność artystyczna Bronisława Schlabsa zasługiwała od kilku co najmniej lat na dużą, retrospektywną wystawę oraz obszerną, monograficzną publikację. I to z trzech przynajmniej powodów. Pierwszy, to potrzeba przypomnienia jego nowatorskich dokonań w obszarze fotografii obrazu (malarstwa) z końca lat 50. i początku 60. Drugi, to potrzeba rekapitulacji tej twórczości rozpoczętej przed półwieczem fotografią reportażową, realistyczną, przez fotogramy obrazy abstrakcyjne, po fotoobrazy podejmujące motyw człowieka i jego wizerunku. Artysta nie miał dotąd wystawy, która prezentowałaby całość jego dokonań. Różnorodność zainteresowań i pozycja w sztuce polskiej, w pewnych okresach pierwszoplanowa, na taką wystawę zasługują. I powód trzeci: ta twórczość obejmująca pięćdziesiąt lat obecności na scenie artystycznej Polski jest właściwie zamknięta. Twórca od kilku lat z powodu choroby nie tworzy. Można więc dokonać próby jej podsumowania.
Twórczość Bronisława Schlabsa była wielokrotnie opisywana interpretowana, szczególnie jej okres abstrakcyjny. Oprócz tekstów w czasopismach fachowych ("Fotografia") poświęcali mu swoje szkice autorzy najważniejszych książek o fotografii lat 60. i 70. (U.Czartoryska, L.Grabowski, A.Ligocki). Również później, w ostatnich dwóch dekadach ubiegłego wieku, pojawiło się dużo tekstów o twórcy w katalogach do wystaw, czasopismach i książkach autorstwa m.in. J. Buszy, S. Magali , K. Jureckiego, A. Soboty... Zainteresowanie tych autorów twórczością Schlabsa poświadcza jego pozycję. Można powiedzieć, że została ona opisana i zanalizowana w stopniu wystarczającym jednak dla potrzeb tej książki warto raz jeszcze przypomnieć pewne fakty wydarzenia z tej jakże interesującej biografii oraz ważniejsze tropy tej twórczości. (...)
Wojciech Makowiecki
W książce zamieszczono również rozmowę z Bronisławem Schlabsem przeprowadzoną przez Andrzeja Haegenbartha.
Bronisław Schlabs. Prace z lat 1952-1995
- Fotografie: Bronisław Schlabs
- Tekst: Stefan Wojnecki, Wojciech Makowiecki
- Redakcja: Wojciech Makowiecki
- Projekt graficzny: Jacek Papla
- Kalendarium, bibliografia: Wojciech Makowiecki
- Skany: Stefko Fuga
- Wydawca: Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
- Rok wydania: 2004
- ISBN: 83-88947-18-4
- Ilość stron: 78
- Wymiary: 320x236mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Bronisław Schlabs (1920-2009) fotograf, malarz, inżynier budownictwa - absolwent Politechniki Poznańskiej. Członek Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz ZPAF. W latach 50. XX wieku, podejmował śmiałe eksperymenty w zakresie tworzywa i form przekazu w obszarze fotografii i obrazu. W Polsce był prekursorem fotografii abstrakcyjnej i malarstwa strukturalnego (materii). Był organizatorem słynnego Pokazu Zamkniętego w Gliwickim Oddziale Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Gliwicach (Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński, Bronisław Schlabs - 1959 roku). Uczestniczył na przełomie lat 50./60. XX wieku w najważniejszych wystawach fotografii w Niemczech i USA. W 1962 roku, po śmierci żony, zawiesił działalność twórczą, choć nadal fotografował. W 1975 roku wrócił do fotografii, tworzył łącząc technikę malarską z fotografią. Prace artysty znajdują się w zbiorach MOMA w Nowym Jorku, Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Folkwang Museum w Essen, Muzeum Narodowego w Pradze, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.
Podobne artykuły: