Monografia "Forunata Obrąpalska" wydana przy okazji retrospektywnej wystawy fotografii artystki w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, która miała miejsce w październiku 1999 roku.
Fascynacja fotografią
Początki zainteresowań fotograficznych Fortunaty Obrąpalskiej kształtowały się w jej domu rodzinnym, wśród starszych braci, którzy zajmowali się fotografią amatorsko. W 1930 roku otrzymała pierwszy aparat fotograficzny - Leicę. Następne etapy rozwoju jej zainteresowań fotografią związane były z poślubieniem Zygmunta Obrąpalskiego (1935) i poznaniem wybitnego artysty-fotografika Jana Bułhaka (1938). Dzięki jego zachęcie postanowiła poświęcić się fotografii artystycznej. Z Jego twórczości czerpała inspiracje i wzorce dotyczące technik fotograficznych, rozwiązań warsztatowych i formalnych. (...)
Najbardziej nowatorskie prace fotograficzne Obrąpalskiej powstały w latach 1947-1951. Były to cykle: Dyfuzja w cieczy, Przekleństwo, Cisza, Tancerka, Tancerka //czy Studium l,II,III, fotografie wykorzystujące rozmaite techniki szlachetne, na przykład: Akt, Wiosna; czy prace posługujące się dużymi zbliżeniami przedstawionej materii: Krajobraz fantastyczny, Narodziny życia czy Plama. W swojej fotografii Obrąpalska posługiwała się obrazowaniem surrealistycznym, odwołując się do wyobraźni, podświadomości i mechanizmów asocjacyjnych. Obraz surrealistyczny pełen był nowych znaczeń, otwierał drogę do obrazów nieprzedstawiających. Pokrewieństwa z surrealizmem w twórczości Obrąpalskiej, to pokrewieństwa czysto wizualne, nie mające tożsamych podstaw teoretycznych. Artystka odwoływała się nie do ideologii surrealistycznej, ale raczej do sposobu wypowiedzi. Na kształtowanie się jej osobowości twórczej nie miały wpływu szerokie kontakty artystyczne (jak miało to miejsce w przypadku Zbigniewa Dłubaka); a raczej były efektem intuicyjnych poszukiwań i potrzeby wyjścia poza utarte wzory. Dużą rolę odegrały również jako przygotowanie - studia chemiczne, zamiłowania przyrodnicze oraz upodobania do eksperymentowania i pasja do pracy fotograficznej w ciemni. (...)
Anna Gruca
Kalendarium i bibliografię zamieszczoną w książce, opracowano na podstawie pracy magisterskiej Anny Grucy pt. "Forunata Obrąpalska. Twórczość artystyczna. Próba monografii" (IHS, UAM Poznań 1999).
Forunata Obrąpalska
- Fotografie: Forunata Obrąpalska
- Tekst: Anna Gruca
- Redakcja, projekt graficzny: Wojciech Makowiecki, Marianna Michałowska
- Tłumaczenie: Małgorzata Weredyńska
- Wydawca: Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu / ZPAF Okręg Wielkopolski
- Rok wydania: 1999
- ISBN: 83-86932-59-7
- Ilość stron: 52
- Wymiary: 325x241mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze