Katalog "Bożnice drewniane" prezentuje fotografie pochodzące z początku XX wieku, został wydany przy okazji wystawy w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku w 2014 roku. Fotografie pochodzą ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Katalog zawiera tekst poświęcony historii bożnic na przygranicznym terenie, oraz fotografie bożnic i elementów ich wyposażenia wykonanych w drewnie oraz teksty informacyjne dotyczące genezy powstania zdjęć. Kadry bożnic pochodzą z miejscowości z obszaru leżącego na styku historycznej Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego (przedrozbiorowe województwa: podlaskie, część południowa trockiego, zachodnia nowogródzkiego oraz wschodnie rejony województwa mazowieckiego). Są to m.in. Białystok, Grodno, Jedwabne, Nowogród, Ostrołęka, Piaski, Sidra, Sopoćkinie, Wołpa.
Bożnice drewniane nie istnieją – podobnie jak wierni, którzy się w nich modlili, stały się ofiarą Holocaustu”, napisali Maria i Kazimierz Piechotkowie w swej monumentalnej pracy "Bramy nieba. Bożnice drewniane". Znakomici badacze tematyki żydowskiego dziedzictwa kulturalnego, współpracując przez dziesięciolecia z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk, przyczynili się do zgromadzenia bogatej kolekcji materiałów dokumentujących historię kultury Żydów na ziemiach polskich.
Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku wybrało z "Archiwum Piechotków" jeden z wątków: fotografie ukazujące bożnice drewniane z obszaru leżącego na styku historycznej Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Spośród około 150 drewnianych bożnic na terenie II Rzeczypospolitej, które odznaczały się wysokimi walorami architektonicznymi, większość znajdowała się w orbicie Białegostoku, Grodna, Wilna, na tym obszarze można było śledzić rozwój form architektonicznych, rzeźbiarskich i rozplanowania wnętrz bożnic oraz stosunków układów urbanistycznych w szulhofach (dzielnicach żydowskich zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie bożnic). Niegdyś przebogata ilościowo i formalnie spuścizna, dzisiaj istnieje tylko pod postacią dokumentów i fotografii – na terenie Polski nie zachowała się ani jedna drewniana synagoga.
Szymon Zajczyk, dokumentalista żydowskiego dziedzictwa, zwrócił uwagę, że w całej Polsce "nie znajdziesz połaci kraju gdzieby na tak małej stosunkowo przestrzeni jak Białostockie, zachowało się tyle starych bożnic, będących najwspanialszymi pomnikami przeszłości historycznej Żydów w Polsce".
Piotr Jacek Jamski, Instytut Sztuki PAN, fragment tekstu Ocalały tylko fotografie
Bożnice drewniane
- Projekt katalogu: Magdalena Sadowska
- Tekst: Piotr Jacek Jamski
- Redakcja i skład: Jerzy Szerszunowicz
- Opracowanie fotografii: Daniel Kiermut
- Wydawca: Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku
- Rok wydania: 2014
- ISBN: 978-83-935926-5-4
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 50
- Wymiary: 140x140mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze