Album fotografii "Bogdan Dziworski" prezentuje czarno-białe klasyczne w formie zdjęcia artysty, pochodzące z lat 1964-1998, które z pozoru wydają się zwykłe i skromne, idealnie wpisując się do tradycji fotografii humanistycznej. Książka została wydana w 1999 roku, w ramach serii "Fotografia polska", przez wydawnictwo Terra Nova.
Postawa autora wobec tego co pokazuje oraz forma przedstawień sprawia, że zawarte w nich treści są łatwo czytelne. Jedne trafiają do widza od razu, inne wymagają nieco dłuższego przyjrzenia się, odnalezienia anegdoty i odczytania jej. Te pierwsze na ogół wyróżnia odmienna kompozycja, wyeksponowanie głównego motywu, czytelność sytuacji pojedynczej postaci na pierwszym planie. W drugich zaś, "akcja" rozgrywa się w różnych planach i dotyczy wielu ludzi. Umiejętne operowanie pojedynczą postacią oraz grupą pozwala autorowi budować anegdotę, niekiedy zabawną i zaskakującą innym razem poruszającą cichym dramatyzmem codzienności. Czasami są to indywidualne ujęcia niemal portretowe, wykonane w naturalnym otoczeniu, w potocznych, codziennych re-aliach życia ich bohaterów. Obok przedstawień indywidualnych wy-stępują też grupowe, w których grupowość nie wynika tylko z liczby pokazanych osób, ale głównie z wzajemnych relacji między nimi, które autorowi udało się trafnie i dyskretnie uchwycić. Obrazy Dziworskiego odznaczają się swoistą egzotyką prozaicznej potoczności. Są wyraziste i niekiedy przejmujące. Dramatyzm wielu z nich łagodzi jednak forma - delikatne, zróżnicowane odcienie szarości, zatopiony w nich, miękki ruch postaci. Niemal "przezroczyste" operowanie elementami formy fotograficznej jest efektem głębokiej świadomości obrazowania fotograficznego, tego co można najprostszymi i najbardziej czytelnymi środkami osiągnąć opowiadając o sprawach nie tak prostych i oczywistych. Nie mając za sobą nastawienia na doraźną aktualność, nie obciążony gorączkową pogonią za przemijającymi wydarzeniami, Dziworski utrwala obraz ludzi oraz ich świata wedle własnych hierarchii ważności i wartości. Umiejętność rejestracji ulotności przemijania drobnych, niepozornych form bytu pozwala mu zarejestrować i jednocześnie syntetyzować oraz uniwersalizować jego przemijanie bliska jest wrażliwości poetyckiej. (...)
Lech Lechowicz
Bogdan Dziworski. Fotografia polska
- Fotografie: Bogdan Dziworski
- Tekst: Lech Lechowicz
- Tłumaczenie: Barbara Michalec
- Opracowanie graficzne: Ziemowit Kościelny
- Wydawca: Terra Nova
- Rok wydania: 1999
- ISBN: 83-910015-7-1
- Ilość stron: 144
- Wymiary: 113x160mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Bogdan Dziworski - fotograf, operator, reżyser, scenarzysta filmowy. Ur. 8 grudnia 1941 r. w Krynicy; Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSTiT z 1965 roku. Przez wiele lat związany z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych, gdzie stworzył wiele znakomitych filmów dokumentalnych. Wykładowca i dziekan Wydziału Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członek honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików, oraz ZAIKS-u. Autor ponad 40 filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych, laureat wielu międzynarodowych nagród. Fotografie Bogdana Dziworskiego prezentowane były na wielu indywidualnych wystawach w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Berlinie. Albumy fotograficzne: My View. Polish Impressions in Photography, Hannibal Verlag 1981; 1/250 sekundy; F/5.6.