Arkadiusz Gola - Poziom na dwa łamy. Śląska fotografia prasowa w "Trybunie Robotniczej" i "Dzienniku Zachodnim". 1960-1989 książka Śląsk Wydawnictwo Naukowe 2015

Książka "Poziom na dwa łamy" której autorem jest śląski fotoreporter i pedagog Arkadiusz Gola to ciekawa opowieść przedstawiająca, historię i środowisko śląskich reporterów prasowych. Książka została wydana w 2015 roku przez wydawnictwo Thesaurus Silesiae i "Śląsk" Wydawnictwo Naukowe.

Fotografia prasowa - przez niektórych deprecjonowana, uważana za twórczość dalece nieartystyczną - jest z pewnością obrazowym zapisem czasu, bezcennym dokumentem zdarzeń dla lepszego zrozumienia świata. Pamięć czasu minionego - choćby to było wczoraj - jest wartością nadrzędną, historią konkretnych ludzi zatrzymanych w kadrze. W zdjęciach jest często ukryte przesłanie, podtekst, symbol, tłumaczący czytelnikowi skomplikowaną sytuację w ułamku sekundy. Ten sposób wypowiedzi wizualnej jest absolutnie międzynarodowy, stoi ponad wszystkimi innymi metodami komunikacji. Siła oddziaływania obrazu na wrażliwego człowieka w różnych, częściach świata będzie taka sama. Współczucie, gniew czy radość to stany emocjonalne, jakie wywołuje fotografia prasowa. Jest to obraz, za pomocą którego człowiek może wyciągać wnioski i formułować sądy. Siła fotoreportera tkwi w jego świadomości mocy wizualnego oddziaływania na odbiorcę.

Arkadiusz Gola

Arkadiusz Gola dotarł do fotoreporterów z "Dziennika Zachodniego" i "Trybuny Śląskiej" pracujących w tych dwóch największych regionalnych dziennikach w latach 60., 70. i 80. ubiegłego stulecia. Na podstawie przeprowadzonych rozmów oraz bogatego zbioru archiwalnych materiałów stworzył plastyczny obraz tego, jak wyglądał świat fotoreportażu w ówczesnej śląskiej prasie. Publikacja stanowi wielki wkład w historię polskiej fotografii. […] Gola przedstawia ludzi i wydarzenia, ukazując tym sposobem, jak funkcjonowała cenzura i autocenzura, jak wyglądały praktyki, które celowo zmieniały rzeczywistość.

Vladimír Birgus

Książka okazuje się pod wieloma względami zaskakująca. Za istotną zaletę uważam jej prekursorski charakter. Nie ma bowiem na rynku pozycji prezentujących środowisko śląskich reporterów prasowych - nazwijmy to - czasu przemian. Walorem jest także zebranie wielu interesujących wspomnień, dotyczących zarówno chwil przełomowych, jak i zwykłego codziennego życia w PRL-u. Publikacja, w której zaprezentowano dekady Gomułki, Gierka, Jaruzelskiego i wreszcie pierwszy okres zachłyśnięcia się wolnością, składa się przede wszystkim z setek cegiełek, obrazów, wspomnień, uzupełnionych faktami historycznymi. Ogromny atut książki to unikatowe fotografie. Część z nich jest publikowana po raz pierwszy.

Adam Daszewski

W książce wykorzystano zdjęcia z archiwum "Dziennika Zachodniego", Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek" Poległych 16 grudnia 1981 r. oraz będące własnością: Andrzeja Baturo, Bolesława Dymińskiego, Stanisława Gadomskiego, Bogdana Kułakowskiego, Józefa Makala, Władysława Morawskiego oraz Zygmunta Wieczorka.

Poziom na dwa łamy. Śląska fotografia prasowa w "Trybunie Robotniczej" i "Dzienniku Zachodnim". 1960-1989

  • Autor: Arkadiusz Gola
  • Recenzenci: Vladimir Birgus, Adam Daszewski
  • Opracowanie graficzne: Marek J. Piwko
  • Redakcja: Ada Grzelewska
  • Redakcja techniczna: Anna Ula Pilśniak
  • Korekta: Anna Słota
  • Wydawca: Thesaurus Silesiae - Skarb Śląski / "Śląsk" Wydawnictwo Naukowe
  • ISBN: 978-83-60781-68-5 / 978-83-7164-837-3
  • Rok wydania: 2015
  • Ilość stron: 140
  • Wymiary: 160x220mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Arkadiusz Gola - absolwent, obecnie doktorant i pedagog Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku. Związany z redakcją "Dziennika Zachodniego" w Katowicach. Zdobył nagrody w konkursach, m.in. Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Pressfoto, Newsreportaż. Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym firmy "Bayer" Ekologia w obiektywie 2003, nagrody w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo. Dziennikarz roku Dziennika Zachodniego 2003. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Umeni w Ołomuńcu. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Śląskim. Autor albumów "Ludzie z węgla", "Nie muszę wracać…", "Ogrodowa 1" i "Drogi". Wystawy w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja). Mieszka w Zabrzu.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.