Arkadiusz Gola - Ogrodowa 1 - album fotograficzny

Album fotograficzny "Ogrodowa 1" którego autorem jest fotoreporter Arkadiusz Gola dokumentujący ostatnie lata działalności kopalni Kazimierz-Juliusz, ostatniej w Sosnowcu. Książka zawieraja 80 fotografii przeplatanych cytatami wspomnień samych pracowników kopalni. Album został wydany w 2016 roku przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu.

Album zawiera zdjęcia Arkadiusza Goli, który przez ostatnie kilka lat miał możliwość rejestrowania codziennej pracy górników i ich życia. Intrygujący tytuł "Ogrodowa 1" odnosi się wprost do adresu kopalni.

Ta kopalnia wyjątkowo mi się spodobała - była niewielka. W porównaniu z nią Wesoła czy Halemba to kombinaty. To, że była mała, było jej zaletą. Wszyscy się tam znali, a stosunki międzyludzkie były niemalże rodzinne. To dało się zauważyć od razu. Czuło się, że to kopalnia, w której coś jest, i którą dobrze się fotografuje - tak o Kazimierzu-Juliuszu mówi autor.

Kopalnia Węgla Kamiennego "Kazimierz-Juliusz" w Sosnowcu była ostatnią kopalnia w Zagłębiu która została została zamknięta w 2015 roku. Początki istnienia sięgają właściwie XIX stulecia. To właśnie na tym terenie w 1814 roku uruchomiono odkrywkową kopalnię Feliks, która w niedługim czasie przekształciła się w kopalnię głębinową. Nazwę Kazimierz otrzymała po powiększeniu w 1884 roku. Leżąca przy trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, była regularnie eksploatowana latami.

Ogrodowa 1

  • Autor: Arkadiusz Gola
  • Wprowadzenie: Marek Twaróg
  • Wydawnictwo: Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
  • Rok wydania: 2016
  • ISBN: 978-83-944689-3-4
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 148
  • Wymiary: 284 x 237 mm
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Arkadiusz Gola - absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku. Od 18 lat w redakcji "Dziennika Zachodniego" w Katowicach. Zdobył nagrody w konkursach, m.in. Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Pressfoto, Newsreportaż. Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym firmy "Bayer" Ekologia w obiektywie 2003, nagrody w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo. Dziennikarz roku Dziennika Zachodniego 2003. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Umeni w Ołomuńcu. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Śląskim. Autor książki "Poziom na dwa łamy. Śląska fotografia prasowa w "Trybunie Robotniczej" i "Dzienniku Zachodnim". 1960-1989" oraz albumów "Ludzie z węgla", "Nie muszę wracać…" i "Drogi". Wystawy w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja). Mieszka w Zabrzu.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.