Anna Musiałówna - Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki - książka Czytelnik 2022

Książka "Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki" to autobiografia Anny Musiałówny cenionej fotoreporterki prasowej oraz autorki reportaży. Niezwykle błyskotliwa opowieść, przeplatana wspomnieniami i relacjami ze spotkań z bohaterami swoich fotoreportaży. Ksiązka została wydana w 2022 roku, przez wydawnictwo "Czytelnik".

Na czym polega działanie cienkich jak włos naczyń krwionośnych, splotów nerwowych i międzykomórkowych zależności w na-szych mózgach, że jesteśmy tym, kim jesteśmy? Jaki mechanizm w sieci tajemniczych połączeń sprawia, że te miniaturowe neurony wybierają taką, a nie inną drogę i kształtują nasz los?...

Próbuję ogarnąć pamięcią ostatnie trzydzieści lat mojej bezetatowej egzystencji w kapitalistycznej Polsce. Zastanawiam się, czy cena, jaką zapłaciłam za swoją niezależność, warta była wysiłku, wyrzeczeń, niepewności.

Po dobrych dla fotoreportażu latach odeszłam z redakcji w stanie wojennym. Nigdy potem nie miałam stałej pracy. Gdy umierał socjalizm, urodziłam dziecko. Z dala od miasta uprawiałam grządki, sadziłam dalie. Przetrwałam na uboczu wydarzeń, tęskniąc za dotykiem rzeczywistości. Pewnego dnia gość, który odwiedził mnie w wiejskim domu, zostawił wymiętą gazetę. Zanim włożyłam ją do pieca na rozpałkę, otworzyłam akurat na stronie z dużym zdjęciem Margaret Bourke-White i artykułem o fotografujących kobietach. Serce mi załomotało; wśród znajomych fotoreporterek zobaczyłam swoje nazwisko. Autorka tekstu, wspominając mój słynny fotoreportaż z 1976 roku o aborcji. nazwała mnie szczęściarą mającą za sobą reportaż życia. Mój los zawodowy podsumowała Informacją, że kilka lat temu wycofałam się z zawodu. Czytałam ten tekst ze łzami w oczach, jakbym między zdaniami odnalazła zapomnianą Część siebie, od dawna milczące emocje.

Obierając w południc ziemniaki, usłyszałam z radia głos opowiadający historię domu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, pozostającego od wojny na emigracji. Zamarłam z wrażenia - miejscem, w którym pisarz spędził młodość, był mój rodzinny Suchedniów. Te dwa przypadkowe zdarzenia zwróciły ml tożsamość.(...)

Anna Musiałówna

Ta książka - reportaż o własnym życiu - jest niezwykła. Od opisu dzieciństwa w rodzinnym domu w Suchedniowie, pobytu w szkole baletowej i lat spędzonych w powojennej Warszawie, początków kariery tancerki (nagle przerwanej) - po lata pracy fotoreporterki w pismach warszawskich.

Z empatią opisane relacje z najbliższymi - z ojcem i matką, z rodzeństwem, z synem. Niezliczone spotkania z ludźmi w podróżach reporterskich. Kontakt i przyjaźń z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim, także – przed wojną - mieszkańcem Suchedniowa. Maria Dąbrowska - inna niż w oficjalnych zapisach, bo we wspomnieniach gosposi Melanii.

Wzruszająca, pełna emocji, napisana z wielkim talentem opowieść!

Kazimierz Orłoś

Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki

  • Autorka: Anna Musiałówna
  • Opracowanie graficzne i typograficzne: Ula Pągowska
  • Redaktor prowadzący: Anna Rucińska
  • Redakcja: Agnieszka Fedorowicz
  • Korekta: Elwira Wyszyńska
  • Fotoedycja: Jan Anderman
  • Wydawca: Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik
  • Rok wydania: 2022
  • ISBN: 978-83-07-03538-3
  • Ilość stron: 424
  • Wymiary: 160x230 mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Anna Musiałówna (ur. 1948 r.) fotoreporterka prasowa i socjologiczna, autorka reportaży, kuratorka wystaw fotograficznych, publikowała m.in. w "itd", "Przyjaciółce", "Odrze", "Życiu" "Polityce", "Biuletynie Fotograficznym Świat Obrazu". Posługując się równie biegle fotografią, jak i słowem pisanym, wyczulona na losy i niedole drugiego człowieka, autorka potrafi z dużą precyzją ukazać obraz życia społecznego w epoce PRL-u i po przełomie 1989 roku, a przy tym ujawnić przed czytelnikami własny punkt widzenia na minione i obecne czasy oraz swoją hierarchię wartości. Zwraca też szczególną uwagę na zmiany oczekiwań, jakie w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat zaszły wobec reportażu prasowego. Udział w wystawach: "Dokument czasu - Fotografia Socjologiczna", "Gdzie jesteśmy", "Epoka Gierka", "Z kręgu itd", "Dokumentalistki - polskie fotografki XX wieku", "Bohaterowie moich oczu" (indywidualna), "Ostrzej widzieć". Kura-tor wystaw: "Polska lat 70.", "Polskie drogi", "Droga przez Polskę", "7 dni życia z pogranicza polsko-niemieckiego", "Kraj na dorobku". Współzałożycielka Stowarzyszenia Dokumentalistów "Droga". Prace fotograficzne Anny Musiałówny znajdują się w zbiorach ZPAF oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Członek ZPAF, SDP i ZAiKS.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.