Album "Cytaty z jednej rzeczywistości. Fotografie z lat 1979-2010" którego autorem jest Andrzej Jerzy Lech, został on wydany w 2011 przez Łódzki Dom Kultury przy okazji wystawy fotografii która miała miejsce w Galerii FF.
Zdjęcia zaprezentowane w albumie pokazano podczas wystawy na którą składało się ponad sto fotografii, które przedstawiają kolejne okresy twórczości artysty, zaczynając od pierwszych cykli realizowanych w Polsce: Cytaty z jednej rzeczywistości, czyli w ogrodzie mojej teściowej (1981), Cmentarz zamknięty, 60 furek, Amsterdam, Warka, Kazanłyk…, 30 fotografii, Kalendarz szwajcarski, rok 1912, Dziennik podróżny, aż po realizowany już XXI wieku Panoramiczny dziennik podróżny.
Wystawa była pokazywana również w innych miastach Polski np. w galerii BWA w Jeleniej Górze, galerii Wozownia w Toruniu czy Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Cytaty z jednej rzeczywistości. Fotografie z lat 1979-2010
- Zdjęcia: Andrzej Jerzy Lech
- Teksty: Krzysztof Jurecki, Jerzy Busza, Maciej Szymanowicz, Magdalena Wicherkiewicz, John Wood
- Projekt graficzny: Paulina Narolewska-Taborowska
- Wydawnictwo: Galeria FF
- Rok wydania: 2011
- ISBN: 978-83-61680-88-8
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 120
- Wymiary: 192x230mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Andrzej Jerzy Lech (ur. 1955 r. we Wrocłwaiu) - jeden z najważniejszych polskich dokumentalistów, fotograf, artysta i pasjonat mieszkający i pracujący od 1989 roku w New Jersey i w Nowym Jorku. W latach 1981-1984 studiował na Wydziale Fotografii Artystycznej Konserwatorium Sztuki w Ostrawie (Czechy). Od 2000 roku członek ZPAF. W latach osiemdziesiątych związany był z grupą fotografów działających we wrocławskiej Galerii Foto-Medium-Art. W latach 1986-1987 prowadził w Opolu domową prywatną Galerię w Drodze. Od 1979 roku do chwili obecnej pracuje nad wielkim fotograficznym cyklem "Kalendarz szwajcarski, rok 1912", do którego powstają co roku dziesiątki nowych prac. Od 1996 roku realizuje projekt pod nazwą" Dziennik podróżny". W 2005 roku rozpoczął prace nad monumentalnym zbiorem dokumentalnym pod tytułem "Panoramiczny dziennik podróżny", używając do jego realizacji starej drewnianej kamery fotograficznej na format negatywu 7 x 17 cali. Cykle te są projektami życia Lecha dedykowanymi wędrującym fotografom, biorącym w przeszłości udział w fotograficznych ekspedycjach. Twórca ważnych dla rozwoju najnowszej polskiej fotografii wystaw, takich jak "Kalendarz szwajcarski, rok 1912", "30 fotografii", czy też "Dziennik podróżny". Prace artysty znajdują w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej w Katowicach, Kolekcji Sztuki Współczesnej Pfizera i Icon Pictures w Nowym Jorku oraz w Jersey City Museum w Jersey City, New Jersey, USA. Andrzej Jerzy Lech jest autorem, współautorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.