Andrzej Dudek-Dürer 1471-2003 - książka - Galeria Entropia 2003

Książka "Andrzej Dudek-Dürer 1471-2003" poświęcona prezentująca twórczość Andrzeja Dudka-Durera - performerowi, grafikowi, fotografikowi oraz muzykowi. Książka została wydana w 2003 roku, przez Galerię Entropia we Wrocławiu.

Kim jest? Czym jest jego twórczość? Co powoduje, że tak wnikliwie dociekamy ostatecznej formy własnej egzystencji podczas obcowania z Jego twórczością, a w szczególności z Jego twórczością dotykającą obszarów muzycznych, o tak szczególnym i wręcz nierealnym ładunku ekspresji? I wreszcie jakich możemy spodziewać się analogii pomiędzy percepcją zaledwie jednego z naszych zmysłów - zmysłu słuchu, a kawałkiem plastiku, na którym Andrzej Dudek-Durer przekazuje nam, bez żadnego cienia wątpliwości z naszej strony, pozytywną, witalną wręcz energię.

Indie, Birma, Pakistan, południowa część Nepalu, Zatoka Bengalska gdzieś w tych rejonach "globalnej wioski" osadzona jest z pewnością znacząca część Jego twórczości, a jednocześnie nie należy w żaden sposób zapominać, co już do tej pory, niezależnie od tradycji wymienionych rejonów, samodzielnie osiągnął mieszkając w zupełnie innym, jakże różnym od wymienionego wcześniej, kręgu kulturowym. Jednak, ponad wszelką wątpliwość, wierzy w reinkarnację, co jest domeną ludów półwyspu, położonego pomiędzy Morzem Arabskim, Oceanem Indyjskim a Zatoką Bengalską (jak twierdzi z całą stanowczością, jest kolejnym wcieleniem Albrechta Durera). W samotni swojego mikro świata wewnętrznego zajmuje się również performance'em, instalacjami, technikami video, grafiką, malarstwem, fotografią, rzeźbą, environment, budową metafizycznych instrumentów, działalnością metafizyczno telepatyczną, antypoezja, oraz innymi formami wypowiedzi artystycznej, a to z pewnością dość, by uznać Go za osobowość nietuzinkową. Sztuka bowiem staje się dla niego sposobem na życie, szczególną forma samorealizacji oraz komunikatywności z otoczeniem a i w ten prosty sposób z potencjalnym odbiorcą. (...)

Piotr Pasche (Transkrypcja czasoprzestrzenna albo świat iluzorycznej fantasmagorii)

Andrzej Dudek-Dürer 1471-2003

  • Redakcja, projekt graficzny, okładka: Andrzej Dudek-Dürer
  • Teksty: Krzystof Jurecki, Piotr Pasche, Sławomir Gołaszewski, Adam Sobota
  • Tłumaczenie: Ludmiła Sakowski, Jarosław Tyc, Clara Radziwanowska, Dorota Jarosz-Franczak, Adam Sobota
  • Skład: Rerud Jezrdna
  • Wydawca: Galeria Entropia
  • ISBN: 83-907784-2-4
  • Rok wydania: 2003
  • Ilość stron: 80
  • Wymiary: 150x210mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski, angielski, niemiecki
  • Wydanie: pierwsze

Andrzej Dudek Dürer - polski artysta, człowiek wielu talentów performer, grafik, fotografik, twórca video art, kompozytor i muzyk, który własnoręcznie buduje instrumenty do wykonywanej muzyki eksperymentalnej. Artysta urodził się w 1953 r. we Wrocławiu, tu tworzy i mieszka, inicjuje i koordynuje liczne projekty artystyczne. Dudek od lat należy do Związku Artystów Fotografików we Wrocławiu. Andrzej Dudek Dürer wierzy, że jest siódmym wcieleniem samego Albrechta Dürera. Od 1969 r. realizuje performance życia - "totalny projekt", zwany "Żywą rzeźbą". Idea autora zakłada nieścinanie brody, włosów, chodzenie w tych samych spodniach i butach czyli bycie "Żywą rzeźbą". Inne projekty tego rodzaju nazwał: "Sztuką spodni" i "Sztuką butów", a działania pokrewne: "Sztuką chleba" i "Sztuką pizzy". Po 1978 r. Dürer rozpoczął kolejny projekt: "Sztuka podróży" jako wyraz metafory życia, ludzkich dróg i poczynań. Przed 1978 r. z przyczyn politycznych i osobistych artysta odbywał podróże mentalnie, medytując. Po tej dacie podejmuje ową "Sztukę podróży" po całym świecie, realizując swoją idee. Swoją twórczość prezentował i prowadził wykłady m.in. w The Art Institute w Chicago, Academy of Art College w San Francisco, Conservatorio National de Musica w Mexico City, School of Art Otago Polytechnic w Dunedin (Nowa Zelandia), The City Art Institute w Sydney, University of California, Berkeley, ASP w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury w 2002 roku, Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku. Nagrody: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za nieocenione zasługi dla kultury polskiej (2014), Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2014). Dokumentacje i prace znajdują się w wielu zbiorach prywatnych i publicznych m.in. Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Miejskim we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęty Dolnośląskiej we Wrocławiu, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum of Modern Art w Nowym Yorku, Tate Gallery w Londynie, City Art Institute Library w Sydney, The School of the Art Institute of Chicago.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.