Marcin Cziomer - Andrzej Dudek-Dürer artysta wielowymiarowy - książka - Oficyna Wydawnicza AFM 2019

Monografia "Andrzej Dudek-Dürer artysta wielowymiarowy" której autorem jest Marcin Cziomer poświęcona jest Andrzejowi Dudkowi-Durerowi - znanemu na całym świecie polskiemu artyście: performerowi, grafikowi, fotografikowi i muzykowi. Książka została wydana w 2019 roku, przez Oficynę Wydawniczą AFM.

Książka zrodziła się z mojej fascynacji sztuką i osobą Dudka-Durera oraz z naszych kilkuletnich kontaktów na płaszczyźnie artystycznej i prywatnej. Jego dzieła odczytuję jako pewien fenomen zarówno na skalę polską, jak i światową. Pogląd ten nie opiera się wyłącznie na mojej sympatii do artysty, lecz ma także silne podstawy w jego twórczości. Bogata dokumentacja artystyczna dzieł Dudka-Durera sięga bowiem lat 60. XX wieku, a oryginalność idei, z którymi mogłem się zapoznać, wykracza poza zwykłe doświadczenie przeciętnego twórcy. Na temat artysty pojawiło się mnóstwo opracowań, wywiadów, artykułów w periodykach związanych ze sztuką oraz prac magisterskich na wydziałach historii sztuki. Niektóre z nich były publikowane w czasopismach, inne w katalogach. W swojej monografii chciałem przede wszystkim przybliżyć osobę i twórczość Andrzeja Dudka-Durera. Ponadto, w porozumieniu z bohaterem publikacji, pragnąłem dokonać wyboru kluczowych obszarów jego zainteresowań artystycznych.

Andrzej Dudek-Dürer artysta wielowymiarowy. Możliwości rozwiązań dydaktycznych w nauczaniu plastyki inspirowane postacią twórcy

  • Autor: Marcin Cziomer
  • Redakcja: Carmen Stachowicz
  • Korekta: Agnieszka Boniatowska
  • Skład: Jakub Aleksejczuk
  • Wydawca: Oficyna Wydawnicza Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
  • ISBN: 978-83-66007-34-5
  • Rok wydania: 2019
  • Ilość stron: 175
  • Wymiary: 158x235mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Andrzej Dudek Dürer - polski artysta, człowiek wielu talentów performer, grafik, fotografik, twórca video art, kompozytor i muzyk, który własnoręcznie buduje instrumenty do wykonywanej muzyki eksperymentalnej. Artysta urodził się w 1953 r. we Wrocławiu, tu tworzy i mieszka, inicjuje i koordynuje liczne projekty artystyczne. Dudek od lat należy do Związku Artystów Fotografików we Wrocławiu. Andrzej Dudek Dürer wierzy, że jest siódmym wcieleniem samego Albrechta Dürera. Od 1969 r. realizuje performance życia - "totalny projekt", zwany "Żywą rzeźbą". Idea autora zakłada nieścinanie brody, włosów, chodzenie w tych samych spodniach i butach czyli bycie "Żywą rzeźbą". Inne projekty tego rodzaju nazwał: "Sztuką spodni" i "Sztuką butów", a działania pokrewne: "Sztuką chleba" i "Sztuką pizzy". Po 1978 r. Dürer rozpoczął kolejny projekt: "Sztuka podróży" jako wyraz metafory życia, ludzkich dróg i poczynań. Przed 1978 r. z przyczyn politycznych i osobistych artysta odbywał podróże mentalnie, medytując. Po tej dacie podejmuje ową "Sztukę podróży" po całym świecie, realizując swoją idee. Swoją twórczość prezentował i prowadził wykłady m.in. w The Art Institute w Chicago, Academy of Art College w San Francisco, Conservatorio National de Musica w Mexico City, School of Art Otago Polytechnic w Dunedin (Nowa Zelandia), The City Art Institute w Sydney, University of California, Berkeley, ASP w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury w 2002 roku, Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku. Nagrody: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za nieocenione zasługi dla kultury polskiej (2014), Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2014). Dokumentacje i prace znajdują się w wielu zbiorach prywatnych i publicznych m.in. Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Miejskim we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęty Dolnośląskiej we Wrocławiu, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum of Modern Art w Nowym Yorku, Tate Gallery w Londynie, City Art Institute Library w Sydney, The School of the Art Institute of Chicago.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.