Katalog wystawy Aleksandra Salija "Fotografia 1957-2007" która została zorganizowana z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej artysty w 2007 roku, w Galerii BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Ilekroć spotykam się z twórczością Aleksandra , tylekroć mam wrażenie, że spotykam się z autentycznym wyrazem jego mocowania się ze sztuką. Że jest to poważny dialog z jej formami i ideami niekoniecznie przynoszący profity czy nawet zwykłą ludzką radość. Myślę, że radość A.Salijowi przynosi efektywne spotkanie jedności sensu w wielości formy i idei. Być może dlatego nieustająco fascynuje go twórczość K. Malewicza i Z. Dłubaka - malarza i fotografika -bardziej zainteresowanych rzeczywistością mentalną aniżeli realną. Ta ostatnia ma być służebna wobec pierwszej. Fotograficzną twórczość A. Salija znamy z jego zainteresowań formami pogrążonymi w ciemnościach, budowanych światłem ledwie wydobywającym się z wszechogarniającej szarości, z rejestrowania śladów natury i śladów kultury zamkniętych w ciasnych kadrach. Człowiek, był zazwyczaj poza kadrem, ważne były raczej jego ślady działania. (...)
Marian Rumin
Fotografia 1957-2007
- Fotografie: Aleksander Salij
- Teksty: Paweł Pierściński, Jerzy Olek, Marian Rumin
- Projekt katalogu: Artur Bortkiewicz
- Wydawca: Biuro Wystaw Artystycznych Ostrowiec Świętokrzyski
- Rok wydania: 2007
- ISBN: 978-83-915625-2-9
- Ilość stron: 48
- Wymiary: 210x297mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Aleksander Salij (ur. 1942 r.) artysta fotograf, rysownik, malarz, teoretyk sztuki, od 1979 roku członek ZPAF, należy do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Fotografuje od 1957 roku, związany ze świętokrzyskim środowiskiem fotograficznym. Studiował historię sztuki na KUL-u, był Prezesem Grupy V oraz trzykrotnym członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Kielcach. Opublikował wiele tekstów publicystycznych i krytycznych z zakresu malarstwa i fotografii. Prace artysty prezentowane były na ponad 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych, oraz dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 1982-1983, w uznaniu zasług dla rozwoju fotografii kieleckiej otrzymał medale. Za zasługi w rozwoju fotografii polskiej uhonorowany został medalem 150-lecia fotografii. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, Galerii FF Jerzego Olka w Starym Gierałtowie, Muzeum Historii Fotografii Bievres we Francji, Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Muzeum Narodowego w Kielcach oraz kolekcji Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie.