Agata Passent, Wojtek Wieteska - Stacja Warszawa

Książka Agaty Passent "Stacja Warszawa" zawiera wybór felietonów które dziennikarka wygłaszała na antenie radia PIN w latach 2005-2006. Specjalnie do felietonów Wojtek Wieteska wykonał ponad 70 fotografii ilustrujących współczesną Warszawę. Książka ukazała się w 2007 roku nakładem Wydawnictwa Nowy Świat.

Felietony skupiają się na codziennym życiu Warszawiaków i utrzymane są w charaterystycznym dla Agaty Passent humorystycznym i ironicznym stylu. Autorka stara się spojrzeć na miasto z dystansem, być niejako turystką we własnym mieście. "Nie jestem historykiem - mówi Agata Passent - więc gdy zaproponowano mi felietony o Warszawie, wiedziałam, że nie mogę udawać varsavianistki. O Warszawie, czyli o czym? - zadawałam sobie pytanie na przestrzeni tych dwóch lat. Jak opisać miasto, które tyle razy odradzało się na nowo, miasto, które nie ma jeszcze wyraźnej tożsamości, miasto przejezdne, miasto bez centrum? Skupiłam się na sprawach pozornie zwykłych, na tym, jak codziennie przeciętny mieszkaniec stolicy walczy o przetrwanie w tej miejskiej dżungli". Współczesne radio nie toleruje długich wypowiedzi - króluje muzyka, felietony Agaty Passent mają zatem lakoniczną formę. "Dyrektor Radia PiN, pan Emil Marat, beształ mnie za każdym razem, gdy przekroczyłam limit trzech minut na antenie". - wspomina Autorka.

Autorka starała się uchwycić coś z ducha współczesnej Warszawy w słowach, a Wojtek Wieteska "polował" na Warszawę obiektywem. "Warszawę tak trudno nazwać, trudno złapać, to miasto kadruje się niełatwo. Chciałam, żeby dopełnieniem mych wątłych słów był obraz. Zwróciłam się z propozycją współpracy do Wojtka Wieteski, bo w jego fotografiach znajduję elementy bardzo mi bliskie. Ironię, ale i sentymentalizm. Pod płaszczykiem humoru i sztucznego blichtru staramy się przemycić odrobinę melancholii, smutku... We współczesnej fotografii coraz więcej jest sztuczek technicznych, stylizacji, reklamowego upiększania. Czułam, że Wojtek Wieteska, który nie daje się zwieść modom, nie będzie bał się fotografowania ludzi i ich otoczenia" - mówi Agata Passent.

Fotografie z książki prezentowane były w 2006 roku w Yours Gallery w Warszawie oraz w 2007 roku w krakowskiej Galerii Pauza.

Kilka fotografii w ogóle nie powstało mimo wielokrotnych nalegań (jakże przyjemnych) Autorki np.: korki uliczne czy też wyjątkowo mroźne świty nad Wisłą. W zamian zaproponowałem m.in. misia w zoo i raut w ambasadzie chińskiej...Ostatecznie też tematu Warszawy nie uważam w swojej twórczości za zamknięty - raz zaszczepiona inspiracja Szanownej Pani Redaktor wydaje się być niewyczerpanym źródłem nowych, codziennych obserwacji fotograficznych naszej stolicy.

Wojtek Wieteska

Stacja Warszawa

  • Tekst: Agata Passent
  • Zdjęcia: Wojtek Wieteska
  • Projekt graficzny: Łulasz Szajna
  • Redakcja: Anna Chrzanowska
  • Korekta: Kinga Kostrzewska
  • Wydawnictwo: Nowy Świat
  • ISBN: 978-83-7386-248-7
  • Rok wydania: 2007
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 144
  • Wymiary: 188x287 mm
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Agata Passent - dziennikarka, felietonistka. Ukończyła germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała także na Uniwersytecie Harvarda. Pisze felietony do "Twojego Stylu" portalu Onet.pl oraz "Twojego Dziecka". Współpracowała m.in. z Radiem Pin, magazynem City, TVP1. Jest założycielką i prezeską Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest autorką takich książek "Miastówka" (2002), Olbiński i opera (2003), Jest fantastycznie (2004), Pałac wiecznie żywy (2004), Dziecko? O matko! (2011), Kto to pani zrobił? (2014), Klauzula zdumienia (2020).

Wojtek Wieteska - artysta, reżyser, doktor sztuk wizualnych. Komponuje zdjęcia, prowadzi wizualne konwersacje, konstruuje powieści oraz szkicuje eseje. Jak twierdzi: „To lepsze niż pisanie, bo fotografie są szybsze od słów.” Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV w PWSFTviT w Łodzi a także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Sorbona IV w Paryżu. W roku 2015 obronił doktorat z dziedziny sztuk wizualnych, specjalizacja (a jakże!): fotografia. Ma 17-letnie doświadczenie jako uniwersytecki wykładowca. Fotografuje od 13 roku życia, a jego cykle były wystawiane w miejscach takich, jak: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (Kraków), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Warszawa), Yours Gallery (Warszawa), Warszawski Fotoplastikon, Galeria Atlas Sztuki (Łódź), Muzeum Powstania Warszawskiego, Leica 6x7 Gallery Warszawa.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.