100 x 100. Stefan Arczyński - katalog wystawy - Muzeum Miejskie Wrocławia

Katalog wystawy fotografii z okazji setnych urodzin Stefana Arczyńskiego pt. "100 x 100." wydany w 2016 roku przez Muzeum Miejskie Wrocławia. Publikacja to przekrojowa prezentacja twórczości fotograficznej Stefana Arczyńskiego, wybitnego polskiego fotografa, swoim wspaniałym dorobkiem artystycznym w pełni zasłużył na miano nestora polskiej fotografii.

W katalogu do wystawy, opatrzonym wstępem dr Macieja Łagiewskiego - dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz spisem najważniejszych wystaw Stefana Arczyńskiego znalazło się 100 fotografii powstałych od lat 40.XX wieku do lat 90. XX wieku. Tematycznie reprezentują zagadnienia, które są charakterystyczne dla twórczości Stefana Arczyńskiego: Wrocław i jego mieszkańcy, portrety artystów, przedstawienia Wrocławskiego Teatru Pantomimy, dolnośląskie widoki, Tatry, fotografie podróżnicze, drzewa, dzieci, dachy. Wśród nich nie zabrakło słynnych, znanych zdjęć Stefana Arczyńskiego, wielokrotnie prezentowanych i reprodukowanych, jak choćby: portrety Henryka Tomaszewskiego, dokumentacja mimodramu "Ziarno i skorupa" (1961), widok Wrocławia z wieży matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego (1953), VII Międzynarodowy Wyścig Pokoju (1954), Wenecja (1957), Hollywood (1960).

100 x 100. Stefan Arczyński

  • Opracowanie: Maciej Łagiewski
  • Aranżacja wystawy: Magdalena Raniszewska
  • Obróbka fotografii: Magdalena Raniszewska, Miłka Załuska
  • Projekt okładki: Magdalena Raniszewska
  • Skład i redakcja techniczna: Agnieszka Matkowska
  • Wydawca: Muzeum Miejskie Wrocławia
  • Rok wydania: 2016
  • ISBN: 978-83-65464-06-4
  • Liczba stron: 106
  • Język: polski
  • Wymiary: 210 x 270 mm
  • Oprawa: miękka
  • Wydanie: pierwsze

Stefan Arczyński - artysta fotograf, dziś legendarna osobistość Wrocławia, urodził się w 1916 roku w polskiej rodzinie osiadłej w Essen. Z fotografią po raz pierwszy zetknął się w latach 30. XX wieku . Już wtedy jego prace wyróżniał perfekcyjny warsztat, wrażliwość na rolę światła w budowaniu kadru i dążenie do uchwycenia ulotnego piękna rejestrowanej chwili. W 1948 roku otworzył swoje pierwsze atelier fotograficzne w Kamiennej Górze. Dwa lata później przeniósł je do Wrocławia. Przez wiele lat uwieczniał na fotografiach wrocławian i ważne wydarzenia z ich życia. Byli wśród nich zwykli mieszkańcy miasta, ale też późniejsze wielkie osobistości jak Henryk Tomaszewski, którego twórczość teatralną Stefan Arczyński skrupulatnie dokumentował. Swoim aparatem utrwalał wygląd rozerwanej przez wojnę stolicy Dolnego Śląska i dopiero poznawanego regionu, w którym przyszło mu żyć po burzliwych i bolesnych przeżyciach II wojny światowej. Jako jeden z pierwszych w swoich pracach pokazywał estetyczne walory najbliższej okolicy, szybko stając się mistrzem nastrojowych śląskich widoków. Pasją Stefana Arczyńskiego były podróże, zwiedził niemal wszystkie kontynenty, niektóre miejsca odwiedzając wielokrotnie. Z każdej wyprawy przywoził setki fotografii, na których utrwalił wygląd miast, przyrodę i codzienne życie ludzi. Na tych kliszach znalazły się również kadry poświęcone tematom, które szczególnie fascynowały Stefana Arczyńskiego. Wśród nich były portrety dzieci, dachy budowli w odległych krajach i drzewa.


Podobne artykuły:

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.