Książka Zygmunta Wielowiejskiego "Historia fotografii w Nysie w latach 1839-1939" to w ciekawe omówienie działalności fotografów nyskich na przestrzeni 100 lat działalności poszerzając wiedzę o nieznane fakty. W książce znalazło się ponad wponad 100 zdjęć i ilustracji. Książka została wydana w 2018 roku przez MS Wydawnictwo.
Publikacja Zygmunta Wielowiejskiego to efekt wielu lat poszukiwań. Poszerza naszą wiedzę o nieznane dotąd fakty. Nysa to miasto, które szczególnie wyróżniało się na mapie całego Śląska, tak wyjątkowe, że stawiane było w jednym rzędzie obok Krakowa i Wrocławia jako najważniejsze miasto tego regionu Europy. Książka wpisuje się w szeroki krajobraz bogatej historii Nysy, ze szczegółami przedstawiając życiorysy i zawodowe sukcesy nyskich fotografów.
Historia fotografii w Nysie w latach 1839-1939
- Autor: Zygmunt Wielowiejski
- Wydawnictwo: MS Wydawnictwo
- Rok wydania: 2018
- ISBN: 978-83-619-1568-3
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 112
- Wymiary: 239x158 mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Zygmunt Wielowiejski (ur. 1963 r.) Od ponad 25 lat kolekcjonuje starą XIX-wieczną fotografię, zajmuje się także jej historią. Jest zwolennikiem propagowania starej fotografii poprzez jej prezentowanie szerokiej rzeszy publiczności. Od 20 lat jest członkiem Clubu Daguerre’a, międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego kolekcjonerów, historyków fotografii, a także niektóre muzea fotograficzne. Jest także członkiem Bremeńskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. W fachowych czasopismach "CD-Aktuell" i "Photo Antiquaria" oraz w periodyku Polskiej Akademii Nauk "Dagerotyp' zamieszczał artykuły i recenzje o tematyce historyczno-fotograficznej. Współorganizował wystawy tematyczne o XIX-wiecznej fotografii podróżniczej pt. Auf-Nahmen, w Gut Sandbeck, Hagen i Vechcie. W 2005 roku wydał książkę pt. Japonia na starej fotografii. Współorganizował wystawy w Polsce, na których prezentował japońską fotografię XIX-wieczną ze swoich zbiorów. W 2008 roku pokazał ponad sto XIX-wiecznych zdjęć z obszarów Azji na wystawie pt. Podróż na Wschód w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku. We wrześniu 2008 roku ukazała się druga książka jego autorstwa pt. Gezeichnete Aufnahmen. W 2014 roku wydał kolejną książkę - album pt. Hermann Krone i inni. Wrocław na fotografii 1840-1900. W 2018 roku, wraz z Dorotheą Minkels wydał książkę Alexander von Minutoli der Gründer des 1 Kunstgewerbemuseums der Welt, w której zajął się aspektem fotograficznym dawnych zbiorów Minutolego.