Zbigniew Sawicz - Śląscy mistrzowie piękna - katalog wystawy - Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach 2010

Katalog wystawy fotografii Zbigniewa Sawicza "Śląscy mistrzowie piąkna", prezentowanej we wrześniu 2010 roku, zorganizowana w ramach Kongresu Kultury Województwa Śląskiego.

"Śląscy mistrzowie piękna" - warto na chwilę zastanowić się, co ów tytuł oznacza. Piękno to tworzenie wartości artystycznych, to przecież także kategoria z dziedziny estetyki nacechowana pozytywnie, mająca z reguły pozytywne konotacje. Tak rozumiana kategoria piękna wywołuje emocje - jak pisał Norwid: "Bo piękno na to jest, by zachwycało...". Być mistrzem piękna znaczy posiadać zdolność wytwarzania rzeczy niezwykłych, zachwycających właśnie, których działaniom poddajemy się. Zaś słowo "mistrz" oznacza kogoś niedościgłego w tym działaniu, autorytet, kogoś, kogo można tylko próbować naśladować. Zatem mistrz to człowiek pracy, ciągle doskonalący swoje rzemiosło, sublimujący efekty swojej pracy, stawia jący przed sobą coraz to nowe wyzwania. (...)

Wiesława Konopielska

Śląscy mistrzowie piękna

  • Fotografie: Zbigniew Sawicz
  • Tekst: Wiesława Konopielska
  • Projekt graficzny katalogu: Adam Romaniuk, Natalia Romaniuk
  • Wydawca: Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach
  • Rok wydania: 2010
  • ISBN: 978-83-930479-0-1
  • Ilość stron: 40
  • Wymiary: 225x280mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Zbigniew Sawicz (ur. 1939 r.) Po drugiej wojnie przybył wraz z rodzicami na Śląsk, do Gliwic. Tutaj się wychował, tutaj ukończył studia na Politechnice Śląskiej. Zaczął fotografować i kształtował swoją osobowość twórczą. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym i organizacyjnym śląskiego środowiska fotografików biorąc udział i inicjując w wiele ważnych wydarzeń. W 1972 roku został członkiem Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego w którym przez jedenaście lat pełnił funkcję jego prezesa. Przez dwie kadencje 1976-1984 był wiceprzewodniczącym Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce. W listopadzie 1990 roku został przyjęty do ZPAF, któremu przewodniczył w latach 1991-1998. Fotografuje krajobraz Śląska, ludzi kultury i sztuki oraz ważne wydarzenia związane z regionem, łącząc w swej aktywności twórczej formy dokumentalne z kreacyjnymi. Współpracuje z różnymi instytucjami kultury w całym kraju oraz z wieloma wydawnictwami, publikując swe fotografie w licznych albumach i książkach. Ponad dekadę był związany z redakcją miesięcznika społeczno-kulturalnego "Śląsk:. Od 2002 roku jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Brał udział kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych. W 2012 roku został laureatem nagrody Prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. Za swą działalność jest wyróżniony m.in. : Złotą Honorową Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego w 2012 roku, Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie fotografii w 2016 roku. W 2018 roku otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.