Zapraszamy 6 maja 2022 roku, o godz. 18.00 do Galerii Art Foto w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie na wernisaż pokonkursowej wystawy fotografii "XXV Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji".
W programie wykład Krzysztofa Jureckiego - "Koncepcje antyfotografii w sztukach wizualnych od lat 50 do 70 XX wieku. Przypadek Zdzisława Beksińskiego.
Na XXV Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacjin adesłano 168 prac 48 autorów. Do wystawy jury zakwalifikowano 87 prac 45 autorów.
Jury pod przewodnictwem dr Krzysztofa Jureckiego przyznało następujące nagrody:
- I nagroda - Kamila Rosińska-Balde z Warszawy za pracę "Jako na górze, tak i na dole (Wierzę w noce)"
- II nagroda - Krzysztof Strzoda z Katowic za prace "No title biodive{r} sity [triptich]"
- III nagroda - Piotr Kosiński z Łodzi za prace "(Nie tylko ziemska rzeczywistość)"
Wyróżnienia w wysokości 400 zł przyznano:
- Jacek Szczerbaniewicz z Jeleniej Góry, za cykl prac "Przemiana"
- Eugeniusz Nurzyński z Gdańska, za prace: "Siódme urodziny", "Uczta weselna", "Stypa"
- Magdalena Samborska z Pabianic za pracę "Rozkoszmary I-III"
- Nagrodę Specjalną Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie otrzymał Andrzej Maląg za prace "Kompozycja 1, 3"
- Nagrodę Przewodniczącego jury Krzysztofa Jureckiego otrzymał Radosław Wróbel za pracę "ProteCtors", "Blow IT", "ToTem"
- Nagrodę Małgorzaty Dołowskiej, prezes Fotoklubu RP otrzymał Andrzej Hajdasz za pracę "Obraz Bizarny III"
Dwadzieścia pięć lat istnienia konkursu CYBERFOTO to dla mnie jednocześnie ważny i niezapomniany czas kontaktu ze sztuka nową, nowatorską ale także czas głębokich refleksji nad sensem postrzegania świata. Wiele przez te lata zmieniło się, przewartościowało, nabrało przeciwstawnych znaczeń, aby zaistnieć w sposób odmienny w innej rzeczywistości. Kontakt bezpośredni z artystami jak i z ich pracami dostarczył mi niezapomnianych doznań i emocji, tak ważnych w moim życiu. To w dużej mierze dzięki nim kształtował się i dalej formuje się mój światopogląd na zawiłości i złożoności tego co mnie otacza. Filozofia obrazu stała mi się bliższa, aczkolwiek nie do końca zrozumiała, pozostawiając urzekający margines niedopowiedzeń, aluzji, tajemnicy bytu. Kontrowersje, które wzbudzały nadsyłane prace, były naturalną siłą budującą specyfikę filozofii ikonosfery konkursu. Dziękuję wszystkim autorom, którzy nadsyłali prace na konkurs, sponsorom, instytucjom patronującym i wspierającym konkurs, członkom komisji artystycznej a w szczególności dr Krzysztofowi Jureckiemu, który niemal od początku przewodniczył pracom komisji konkursowych. Szczególne podziękowania za wsparcie i patronat Marszałka Województwa Śląskiego i dla Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie pod dyrekcją Małgorzaty Majer, organizatora konkursu. Mam nadzieję, że w przyszłych latach, konkurs doczeka się kolejnych edycji, może w innej, bardziej innowacyjnej formule. Być może zmieni się także dotychczasowy porządek świata, który aktualnie na naszych oczach przechodzi transformację, co niewątpliwie będzie miało wpływ na przyszły kształt sztuki.
Sławomir Jodłowski, komisarz konkursu Cyberfoto
Nagrody są finansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, z wyjątkiem II nagrody, której fundatorem jest Starostwo Powiatowe w Częstochowie i III nagrody, którą ufundowła Firma Optikom-Bis.
XXV Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji - wystawa pokonkursowa
Miejsce wystawy:
Galeria Art Foto
:
Częstochowa
Adres:
Ogińskiego 13a