Stara Galeria ZPAF w Warszawie zaprasza w czwartek 21 stycznia 2016 o godz. 19.00. na wykład prof. Andrzeja Pytlińskiego pt. "Techniki piktorialne". Spotkanie w ramach cykli edukacyjnych towarzyszących wystawie „Współczesny przegląd fotograficznych technik alternatywnych i archaicznych”. Wstęp wolny.
Podczas spotkania omówione zostaną dzieła prezentowane na wystawie „Współczesny przegląd fotograficznych technik alternatywnych i archaicznych” w Starej Galerii ZPAF.
Każdy z uczestników pozna genezę procesów takich jak guma chromianowa czy mokry kolodion, a także dowie się o aktualnych możliwościach technologicznych i zastosowaniach dawnych receptur.
Wykład stanowi wstęp do warsztatów z zakresu dawnych technik fotograficznych. Organizator: ZPAF, Studium Fotografii ZPAF, Instytut Fotograficznych Technik Szlachetnych
Andrzej Pytliński - urodzony 12 lipca 1933 roku. W roku 1957 ukończył Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej. Od 1956 roku członek Zarządu Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1960-1970 konsultant do spraw fotografii w Ministerstwie Kultury i Sztuki. W roku 1964 współzałożyciel Wyższego Studium Fotografii MKiS, które funkcjonowało do 2012 roku. Wykładowca Zagadnień Technicznych Fotografii na WSF w całym okresie jego funkcjonowania, w punktach nauczania w Warszawie i Jeleniej Górze, okresowo przy Politechnice Zielonogórskiej. Założyciel Jeleniogórskiej Wszechnicy Fotograficznej. Odznaczony dwukrotnie odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz złotym medalem Fotoklubu RP „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”. Od 2000 roku członek Kapituły Fotoklubu RP. W latach 2003-2004 współorganizator prestiżowych warsztatów w Myśliborzu, mających na celu promocję zabytkowych technik fotograficznych. Pomysłodawca i opiekun cyklu spotkań warsztatowych dotyczących zabytkowych technik fotograficznych, organizowanych od 2006 do 2009 roku pod nazwą Klub Miłośników Dawnych Technik Fotograficznych. Od 2010 roku zaangażowany w działalność Polskiej Szkoły Tradycyjnej Fotografii.
Dorobek wydawniczy:
„Fotografia barwna w zespole amatorskim”. Wydanie I 1964, wydanie II 1972. Warszawa.
Współautor „O fotografowaniu prawie wszystko”. Tom I i II. 1968 Warszawa.
„Przezrocza - technika i wykorzystanie”. Wydanie I 1971, wydanie II 1985. Warszawa.
„Zagadnienia techniczne fotografii”. Konspekt wykładów na WSF:
Część I Optyka światła i oświetlenia. Część II Optyka elementów i układów optycznych.
Część III Fototechnika. Część IV Fotografia barwna - Jelenia Góra 2002-2012
Stara Galeria ZPAF
Adres: Plac Zamkowy 8, Warszawa
Termin spotkania: 21 styczeń 2016 o godz. 19.00 - wstęp wolny
Wykład Andrzeja Pytlińskiego - Techniki piktorialne