Zapraszamy w piątek 11 maja 2018 roku, o godz. 19.00 do Galerii w Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach na wernisaż wystawy fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, pt. "Witkacy". Wystawa potrwa do 22 czerwca 2018 roku.
Stanisław Ignacy Witkiewicz należy do najbardziej znanych polskich dramaturgów, malarzy, prozaików, teoretyków sztuki, fotografów. Niezależnie od podejmowanego tematu, wprowadzonych środków ekspresji - Witkacego wyróżniała twórcza i oryginalna postawa życiowa, ściśle powiązana z jego systemem filozoficznym. Artysta wykorzystywał medium fotograficzne w celu dokumentacji otaczającej go codzienności. Szczególnie interesował się zjawiskiem sprzężenia zwrotnego między portrecistą a portretowanym, które zadziwiająco ujawniało relacje międzyludzkie.
Prezentowane na wystawie pochodzą z lat 1898-1913 i zostały wybrane przez Muzeum Tatrzańskie z ponad 250 negatywów i pozytywów znajdujących się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Na kilkunastu fotografiach uwiecznił Witkacy swoją narzeczoną Jadwigę Janczewską. Jedna z nich przedstawia Jadwigę na tle litografii zatytułowanej „Artysta i jego żona”. „Dzieło to powinno było stać się dla narzeczonej ostrzeżeniem. Nie zwiastowało jej nic dobrego. Przedstawia kobietę jako niszczące mężczyznę, dominujące monstrum o tępej, złośliwej gębie. Spoza owej megiery, niczym na ślubnej fotografii, wyłania się postać młodego, urodziwego artysty. Wątpić należy o bliższym porozumieniu owej pary. Związek ten spaja raczej przykra konieczność”. Wiele fotografii narzeczonej, oświetlonej promieniami słonecznymi wpadającymi przez okno, rejestruje nie tylko wyraz twarzy czy w ogóle urok fotografowanej osoby, ale i dziwność wytworzonej sytuacji. Witkacy nie był zainteresowany fotografowaniem »codziennych« wyrazów uczuć czysto życiowych, fotografując zwracał szczególną uwagę na oczy, w których jako zwierciadłach duszy odbija się najwyższa prawda o portretowanym Istnieniu poszczególnym. Niełatwy zapewne związek zakończył się tragicznie. 21 lutego 1914 roku Jadwiga Janczewska popełnia samobójstwo, strzeliła do siebie z browninga, który należał do narzeczonego. Tragedia, za którą w dużej mierze obwiniał siebie, wstrząsnęła nim do głębi.
Na wystawie prezentujemy także zdjęcia, na których sam Witkiewicz jest obiektem penetracji obiektywu. A miał on szczególną skłonność do różnego rodzaju eksperymentów fotograficznych z własną osobą. Teatr mimiczny Witkacego, istniał właściwie na co dzień przed aparatem w czasie specjalnych seansów, a ich logicznym zapisem były serie zdjęć rejestrujące kolejne fazy „min”. Autorem tych zdjęć, które powstały głównie w latach trzydziestych, był Józef Głogowski, przyjaciel Witkacego, doskonały fotograf amator mieszkający w Zakopanem.
Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem towarzyszy festiwalowi Krakow Photo Fringe 2018, który prezentuje wszelkie fotograficzne inicjatywy z terenu Małopolski, odbywające się równolegle do Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Witkacy. Wystawa fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza
Miejsce wystawy:
Galeria Vauxhall
:
Krzeszowice
Adres:
dr. J. Walkowskiego 1