Waldemar Jama, Tomasz Fałęcki - Cmentarze Katowic - album fotografii MHK 1997

Album "Cmentarze Katowic" przedstawia historię i fotografię nekropolii w Katowicach. Tekst do książki napisał historyk Tomasz Fałęcki, zdjęcia cmentarzy wykonał śląski fotografik Waldemar Jama. Album wydany w 1997 roku przez Muzeum Historii Katowic.

Cmentarze na terenach dzisiejszych Katowic należały do "biednych", wiejskich. W okresie przedprzemysłowym gliniasta ziemia żywiła nieliczną ludność. Cmentarze znajdowały się przy parafiach, a te obejmowały znaczne obszary; czasami po kilka wsi. Duża część dzisiejszych Katowic należała wówczas do parafii bogucickiej, w której skład, oprócz wsi będącej jej siedzibą, wchodziły Mała Dąbrówka, wieś Katowice, Kuźnia Bogucka, Załęże i Brynów. Szopienice, Rozdzień i Janów należały do parafii mysłowickiej. Wieś Dąb, odwieczne uposażenie klasztoru Bożogrobowców, miała swój parafialny cmentarz w Chorzowie Starym. Południowa część dzisiejszych Katowic, tj. Ligota, Piotrowice, Kostuchna i Podlesie, należała od pradawnych czasów do parafii mikołowskiej.

Pod względem administracyjnym Katowice leżały na granicy dominiów pszczyńskiego, bytomskiego i mysłowickiego. Do 1817 r. Szopienice, Rozdzień, Bogucice, Zawodzie, Koszutka i Brynów należały do powiatu pszczyńskiego, w latach 1818-1873 - do powiatu Bytomskiego. a od 1873 r. - do powiatu katowickiego. Załęże, Ligotę, Brynów i Bogucice włączono do Katowic w 1924 r. W 1954 r. włączono Wełnowiec, a w 1960 r. Katowice powiększyły się o Szopienice z Rozdzieńiem, Janowem i Nikiszowcem. Dąb wraz z koloniami Józefowcem i Bederowcem należał do 1873 r. do powiatu bytomskiego, później - do powiatu katowicego, a od 1924 r. do miasta Katowic.

W 1938 r. wydzielono z Panewnik i Piotrowic część obszaru o powierzchni 182 ha i włączono do miasta Katowic, a w 193 r. gminy te wyłączono z powiatu pszczyńskiego i przyłaczono do katowickiego. Następne zmiany granic miastanastąpiły w 1951 r., gdy ze zniesionego powiatu ziemskiegokatowickiego przyłączono Panewniki, Ochojec i Piotrowice. Kostuchnę, Murcki, Podlesie przyłaczono do Katowic w 1975 r.

W cziągu XIX w. wieś Katowice stała się prężnym ośrodkiem przemysłowym. Pojawiła się grupa ludności żydowskiej i niemieckiej, najczęściej wyznania ewangelicko-augsburskiego. Wraz z powiększeniem się liczby mieszkańców szło zakładanim nowych zmentarzy. Już dwudziestoleciu międzywojennym zaczęło brakować miejsc na katowickich cmentarzach. (...)

Tomasz Fałęcki

Cmentarze Katowic

  • Fotografie: Waldemar Jama
  • Tekst: Tomasz Fałęcki
  • Redakcja: Jolanta Dufek
  • Opracowanie graficzne: Aleksandra Niesyto
  • Wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic
  • Rok wydania: 1997
  • ISBN: 83-907154-5-7
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 348
  • Wymiary: 292x275mm
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Waldemar Jama - urodzony w 1942 roku. Otrzymał dyplom z fotografii na ASP w Poznaniu. Uprawia fotografię inscenizacyjną i dokument. W latach 60. był zrzeszony w Katowickim Towarzystwie Fotograficznym. Od 1973 roku jest członkiem ZPAF. Od dziesięciu lat pełni funkcję członka Rady Artystycznej ZPAF. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Wieloletni wykładowca fotografii na Akademiach Sztuk Pięknych w Katowicach i Gdańsku. Ważniejsze nagrody to Grand Prix MKiS na V Salonie Portretu Artystycznego – Gdańsk 1974 i X Biennale Krajobrazu Polskiego – Kielce 1987 r. Autor wielu znaczących wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymał medal im.J.Bułhaka za wybitne osiągnięcia twórcze w fotografii w 1997 roku. Rzeczoznawca fotografii przy Ministerstwie Kultury i Sztuki z wieloletnim stażem. W 1981 i 1998 roku otrzymał stypendia artystyczne MkiS oraz w 2009 roku srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Prace artysty znajdują się w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Historii Katowic, Stadtmuseum Esslingen, Musée de l'Elysée w Lozannie oraz zbiorach prywatnych.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.