Katalog do wystawy Waldemara Jamy "Imaginarium" która miała miejsce w 2019 roku w Galerii Miasta Ogrodów w Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach.
Prace Waldemara Jamy mają sobie tylko właściwą moc, wydają się niezwiązane z żadną ze „szkół” znanych obecnie, nieskażone wspomnianymi regułami patentowymi, łączy je wspólny wątek – próba rozwiązania problemu, który stanowi podstawową dychotomię sztuki minionego, ale też naszego wieku - konflikt między abstrakcją a figuracją. Zasadza się on na rozróżnieniu znaku, jako znaku tylko dla niego samego i znaku określającego pojęcie. Charakteryzuje go zarazem podejście socjopoetyckie, szukanie punktów, w których krzyżują się drogi sztuki, kultury, a czasem również polityki (prace i cykle – Auschwitz, Krakowskie Przedmieście, PRL). Standard pamięci rozumiany jest w nich jako pewna specyfika kultury - np. europejskiej i jej historii. Ślad - zapisane milczenie obrócone przeciwko nieistnieniu. Fenotekst - dzieło, które mamy przed oczami jest zapładniany genotekstem - nieskończoną liczbą znaczeń zaangażowanych w dzieło, jak i wobec niego zewnętrznych. Innym aspektem twórczości Waldemara Jamy jest wyrastająca z konceptualizmu sztuka na temat sztuki na temat konsumeryzmu. Uwagę, jaką on i inni artyści tego nurtu zwracają na obiekty konsumpcji i domowe utensylia można traktować jako próbę wzburzenia spokojnej powierzchni codziennego życia, w dążeniu do „destabilizacji codzienności”. - fragment tekstu Marka Kamieńskiego "Żywiołowy Konceptualista - Oksymoron? Waldemar Jama.
Imaginarium
- Zdjęcia: Waldemar Jama
- Redakcja: Katarzyna Łata
- Tłumaczenia: Monika Hartman
- Wydawnictwo: Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
- Rok wydania: 2018
- ISBN: 978-83-63304-04-1
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 26
- Wymiary: 210x250mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Waldemar Jama - urodzony w 1942 roku. Otrzymał dyplom z fotografii na ASP w Poznaniu. Uprawia fotografię inscenizacyjną i dokument. W latach 60. był zrzeszony w Katowickim Towarzystwie Fotograficznym. Od 1973 roku jest członkiem ZPAF. Od dziesięciu lat pełni funkcję członka Rady Artystycznej ZPAF. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Wieloletni wykładowca fotografii na Akademiach Sztuk Pięknych w Katowicach i Gdańsku. Ważniejsze nagrody to Grand Prix MKiS na V Salonie Portretu Artystycznego – Gdańsk 1974 i X Biennale Krajobrazu Polskiego – Kielce 1987 r. Autor wielu znaczących wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymał medal im.J.Bułhaka za wybitne osiągnięcia twórcze w fotografii w 1997 roku. Rzeczoznawca fotografii przy Ministerstwie Kultury i Sztuki z wieloletnim stażem. W 1981 i 1998 roku otrzymał stypendia artystyczne MkiS oraz w 2009 roku srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Prace artysty znajdują się w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Historii Katowic, Stadtmuseum Esslingen, Musée de l'Elysée w Lozannie oraz zbiorach prywatnych.